استفاده از نسوز‌های نانویی در مجتمع فولاد مبارکه

استفاده از نسوز‌های نانویی در مجتمع فولاد مبارکه

شرکت دانش‌بنیان اطلس سرام کویر موفق به فروش نسوزهای مصرفی به مجتمع فولاد مبارکه و فولاد سبا به ارزش ۲۰ میلیارد ریال شده است.

شرکت دانش‌بنیان اطلس سرام کویر، نسوزهای مصرفی در توربین‌های گازی را با استفاده از فناوری نانو به تولید می‌رساند. به گفته مدیرعامل این شرکت، قراردادی برای خرید نسوزهای مصرفی با مجتمع فولاد مبارکه و فولاد سبا به ارزش ۲۰ میلیارد ریال منعقد شده است.

محمد حسین‌زاده یزدی؛ مدیرعامل شرکت اطلس سرام کویر می‌گوید: «در صنایع فولاد توانستیم با شرکت‌های بزرگ نظیر مجتمع فولاد مبارکه و فولاد سبا قراردادهایی منعقد کنیم. بخش نیروگاهی یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان این فناوری هستند که به دنبال توسعه بازار خود در بخش نیروگاهی نیز هستیم. از جمله مزایای ما نسبت به شرکت‌های خارجی می‌توان به دسترسی آسان و ارزان‌تر بودن محصولات ما نسبت به آن‌ها اشاره کرد.»

وی می‌افزاید: «شرکت اطلس سرام کویر تأمین‌کننده محصولات نسوز به صنایع مادر مانند فولاد، نیروگاه‌ها، سیمان و مس است صنایعی که روز‌به‌روز درحال گسترش و تکامل بوده و این موضوع روی کسب‌وکار ما تاثیر مثبتی دارد. چشم‌انداز شرکت ما برای ۵ سال آینده این است که بتوانیم به تمام شرکت‌های بزرگ محصولات خود را عرضه کنیم و همچنین جایگاه شرکت را ارتقا داده و محصولات بیشتری که جایگزین محصولات خارجی است، را تولید کنیم. در صنعت فولاد در بخش کوره‌های قوس بوده که جایگزین آجرهای منیزیت گرافیتی می‌شود.»

مهندس حسین‌زاده درباره توسعه بازار خارجی گفت: «در بین کشورهای خارجی قصد داریم در روسیه، سوریه و عراق بازارمان را گسترش دهیم و وارد بازار نیروگاهی و فولادی آن‌ها شویم و در حال حاضر هم با یک شرکت نیروگاهی عراقی در حال توافق برای همکاری هستیم.»

نسوزهای مصرفی در توربین‌های گازی به روش فوق سرمایش تولید می‌شوند. در این روش تولید مواد اولیه نظیر آلومینا پس از مخلوط‌سازی با محلول‌های نانو، قالب‌گیری، ویبره و پرس، به تونل انجماد منتقل می‌شود. در این مرحله انبساط ۱۱ درصدی مواد حامل ناشی از انجماد از یک طرف و عدم امکان خروج مواد از قالب از طرف دیگر، منجر به پدیده فرم‌دهی به روش پرس ایزواستاتیک سرد می‌شود و قطعات خارج شده از قالب دارای استحکام خام بسیار بالایی هستند. از جمله مزایای رقابتی محصول تولیدی نسبت به نمونه‌های موجود در بازار و حتی نسبت به نمونه‌های وارداتی می‌توان به تلورانس ابعادی بسیار پایین و دقت ابعادی بالا، مقاومت به شوک حرارتی، مقاومت به خوردگی و طول عمر بالاتر اشاره کرد.