ثبت پتنت نانوذرات بهبود دهنده بیماری‌هایی نظیر آلزایمر

ثبت پتنت نانوذرات بهبود دهنده بیماری‌هایی نظیر آلزایمر

یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانوزیست‌فناوری، پتنت مربوط به روش درمانی برای کمک به بیماران عصبی نظیر آلزایمر با کمک نانوذرات را در دفتر اختراعات آمریکا به ثبت رسانده است.

شرکت آفیوس (Aphios) پتنت مربوط به نانوذرات خوراکی برای درمان بیماری‌های عصبی را در دفتر اختراعات آمریکا به ثبت رساند.

این شرکت اعلام کرد که پتنتی با شماره ۱۰۴۸۵۷۶۶ را برای یک محصول خوراکی حاوی نانوذرات به‌منظور درمان بیماری‌های عصبی نظیر هانتینگتون، پارکینسون، ام‌اس، سندروم داون و آلزایمر در دفتر USPTO به ثبت رسانده است.

نانوذرات Bryostatin-1 که در این دارو استفاده شده به سرعت عملکرد شناختی را در موش‌های مبتلا به آلزایمر بازیابی می‌کند. همچنین این نانوذرات موجب بهبود سندروم داون در این موش‌ها شده‌است.

بیماری‌های عصبی نظیر سندروم داون، آلزایمر و دیگر بیماری‌های انسفالوپاتی‌های اسنفجی به‌عنوان مشکلات اساسی برای انسان شناخته شده‌اند. در حال حاضر، روش‌های درمانی محدودی برای این بیماری‌ها وجود دارد. از این رو، این شرکت به دنبال ارائه روشی است که بتوان به شکلی ساده به این بیماران که معمولا کهنسال نیز هستند، کمک کرد.

کاستور از محققان این پروژه می‌گوید: «بسیار مطلوب است که بتوان روشی ساده برای درمان این بیماران ارائه کرد که نیاز به مراقبت‌های ویژه نداشته باشد. مطالعات سازوکار این روش درمانی نشان می‌دهد که استفاده از نانوذرات Bryostatin-1 می‌تواند از طریق ایزوفرم‌های PKC از سیستم عصبی محافظت کند. فرآیندهای ضدالتهابی و رگ‌زایی و همچنین جایگزین بی‌آمیلوئید از جمله اثرات این دارو هستند.»

جاناتان استیون الکساندر از مخترعان این فناوری می‌گوید: «ما مرحله دیگری به درمان آلزایمر نزدیک شدیم. نتایج کار ما نشان داد که نانوذرات Bryostatin-1 می‌توانند در موش‌ها موثر واقع شوند. این نانوذرات برای اولین بار بهبود وابسته به دوز را در فرآیند درمان نشان دادند. موش‌هایی که از این نانوذرات استفاده کرده بودند تفاوت معنی‌داری در دستیابی به وظایف از پیش تعیین شده از خود نشان دادند.»

شرکت آفیوس یک شرکت‌ زیست‌فناوری بوده که روی توسعه پلتفورم‌های سبز کار می‌کند. تمرکز این شرکت به رهایش دارو با استفاده از فناوری‌نانو است.