نانوپوشش‌دهی قالب‌های تولید قطعات در صنعت خودروسازی

نانوپوشش‌دهی قالب‌های تولید قطعات در صنعت خودروسازی

یکی از پروژه‌های موفق سال ۹۸، پوشش‌دهی قالب‌های تولید قطعات در صنعت خودروسازی به منظور رفع مشکل خوردگی و سایش سطح قالب‌ها بود که توسط شرکت مهندسی سطح سوین پلاسما انجام شد.

شرکت ریخته‌گری و آلومینیوم ایران خودرو در زنجان مشکلات خود در زمینه پوشش‌دهی قالب‌ها را با همکاری شرکت مهندسی سطح سوین پلاسما رفع کرد. این شرکت پس از آشنایی با فناوری نانوپوشش‌دهی شرکت مهندسی سطح سوین پلاسما همکاری مشترکی را برای رفع مشکلات خط تولید خود با این شرکت نانویی آغاز کرد. در این برنامه همکاری مشترک، شرکت ریخته‌گری چند قالب و بدنه قالب را به عنوان نمونه در اختیار شرکت سوین پلاسما قرار داد تا به‌عنوان نمونه بر روی آن‌ها پوشش‌های نانو اعمال شود. سپس قالب‌ها برای تست و بررسی بیشتر در اختیار شرکت ریخته‌گری قرار داده شد و عملکرد نانوپوشش سوین پلاسما و کیفیت پوشش‌ها به تایید شرکت ریخته‌گری و آلومینیوم ایران خودرو در زنجان رسید. بررسی‌ها نشان داد که عملکرد پین‌ها ۸ تا ۱۰ برابر افزایش یافته بود و هزینه‌ها و میزان توقف خط به همین میزان کاهش یافته است. در نهایت پس از اعلام رضایت کلی شرکت ریخته‌گری از پین‌ها پوشش داده شد فاز جدیدی از همکاری میان شرکت ریخته‌گری و آلومینیوم ایران خودرو و شرکت مهندسی سطح سوین پلاسما آغاز شد تا سوین پلاسما دستگاه پوشش‌دهی پین را برای این شرکت تولید کند.

در صنعت دایکست، قالب‌های تولید قطعات که ارزش بالایی داشته و در فرایند تولید حرف اول را می‌زنند، به‌واسطه وجود مواد خورنده، تنش‌های حرارتی، وجود ذرات سیلیس و مواد مذاب و فشار ایجاد شده در ریخته‌گری، در فرایند دایکست سریع‌تر از حد انتظار مورد انواع تخریب نظیر سایش و خوردگی قرار گرفته و فرسوده می‌شوند. این موضوع علاوه بر اینکه منجر به ایجاد اختلال در چرخه تولید می‌شود از طرف دیگر هزینه‌های تولید را به خاطر بالا بودن هزینه‌های تعویض قالب‌ها افزایش می‌دهد. از این رو شرکت‌های فعال در صنعت دایکست همواره به دنبال روش‌ها و پوشش‌هایی هستند که مشکل خوردگی و سایش سطح قالب‌های خود را کاهش دهند. فناوری «رسوب فیزیکی بخار» موسوم به PVD یکی از فناوری‌های پیشرفته برای ایجاد پوشش‌های بسیار نازک روی فلزات و آلیاژهای مختلف است که می‌تواند به افزایش چشمگیر مقاومت آن‌ها در برابر خوردگی یا سایش منجر شود.

شرکت مهندسی سطح سوین پلاسما به‌عنوان یکی ازشرکت‌های صنعتی توسعه‌دهنده‌ پوشش‌های نانولایه و نانوکامپوزیتی شناخته می‌شود. تجهیزات این شرکت مبتنی بر روش رسوب‌دهی بخار پلاسمایی است. سوین پلاسما بیش از ۸ سال سابقه‌ کار صنعتی، علمی و تحقیقاتی در این زمینه داشته و در حال حاضر به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز خدمات پوشش‌های فوق‌سخت به روش رسوب‌دهی بخار پلاسمایی در ایران فعالیت می‌کند. سوین پلاسما که تاکنون تفاهم‌نامه‌های همکاری را با ۵ شرکت چینی به امضا رسانده و با یک شرکت از کشور سوئیس نیز همکاری مستمر دارد، موفق به ساخت تجهیزات ایجاد نانوپوشش‌های فوق‌سخت شده است.

شرکت مهندسی سوین پلاسما که عضو شبکه‌ پژوهش و فناوری استان اصفهان است، در پارک علم و فناوری شیخ بهایی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان استقرار دارد و دارای گواهینامه نانومقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو است.