محصول نانویی برای افزایش کارایی استخراج نفت و گاز از مخازن

محصول نانویی برای افزایش کارایی استخراج نفت و گاز از مخازن

استفاده از محصول نانواکتیو (nanoActiv) در مخازن مختلف موجب افزایش کارایی استخراج نفت و گاز شده است. این افزودنی حاوی نانوذرات بوده و از آن برای بهبود کارایی استخراج نفت از مخازن استفاده می‌شود. نیسان کمیکال پیش از این پتنت مربوط به این فناوری را به ثبت رسانده است.

شرکت نیسان کمیکال آمریکا (Nissan Chemical America) برای بهبود استخراج نفت و گاز، همکاری مشترکی با شرکت مسر آمریکا (Messer America) آغاز کرده است، شرکتی که در حوزه تهیه تجهیزات صنعتی گاز فعالیت دارد.

این همکاری مشترک برای استفاده از فناوری nanoActiv است. nanoActiv یک افزودنی مایسلی محلول است که در آن از نانوذرات استفاده شده است. در این محصول از ترکیب نانوذرات دی‌اکسید تیتانیوم، یک حلال آلی و چند سورفاکتانت استفاده شده است. این فناوری به‌طور موثر برای غلبه بر مشکلات ناشی از افزایش اشباع آب و کاهش تحرک هیدروکربن‌ها در چاه‌های نفت و گاز استفاده می‌شود.

قرار است از این فناوری برای افزایش کارایی استخراج نفت و گاز استفاده شود. استفاده از این فناوری توسط شرکت مسر آمریکا موجب می‌شود تا بازیابی هیدروکربن‌ها سریع‌تر و کامل‌تر انجام شده و در عین حال، هزینه کار کاهش یابد. این فناوری نسبت به روش‌های رایج کارایی بالاتری دارد.

nanoActiv موجب می‌شود تا بتوان به حفره‌های بسیار کوچک در عمق زمین دست پیدا کرد و با این کار نفت و هیدروکربن‌هایی که در این منافذ باقی مانده‌اند به بیرون رانده می‌شوند. با استفاده از این فناوری، کارایی فرآیند در مدت زمان بسیار کوتاهی به شدت افزایش می‌یابد. بنابراین، ترکیب نانواکتیو موجب افزایش تولید نفت می‌شود؛ به ویژه در نواحی که شبکه‌هایی از منافذ زیرزمینی در اعماق زمین وجود دارد، موجب کاهش بهره استخراج می‌شود.

به گفته کارشناسان نفت و گاز شرکت مسر آمریکا، به تازگی این افزودنی شرکت نیسان در چاه نفت وودفور مورد استفاده قرار گرفته است. نتیجه استفاده از این افزودنی، افزایش ۱۲۰ درصدی سطح تولید گاز نسبت به حالت عادی بوده است. البته از این فناوری در چاه دیگری در منطقه بودا استفاده شده که افزایش تولید سه برابری ایجاد شده است.

این نتایج موجب شده تا نانواکتیو به‌عنوان گزینه‌ای جایگزین قابل اعتماد و مورد اطمینان شناخته شود که راه حلی عملی و اقتصادی در صنعت نفت و گاز است.