توسعه فناوری ماسک نانو با قابلیت استفاده مجدد در هند

شرکت نیروانا بینگ موفق به توسعه فناوری ماسک‌های نانو با قابلیت استفاده مجدد شده است. این ماسک‌ها قابلیت حذف ۹۹٫۷ درصد ویروس‌ها را دارد.

استفاده از ماسک پس از شیوع ویروس کرونا در همه جهان عادی شده است و بسیاری در تلاش هستند تا با نوآوری بتوانند ماسک‌هایی با کارایی بالاتر تولید کنند تا سدی قابل اعتماد در برابر این ویروس باشد. زار گوپتا، بنیان‌گذار شرکت نیروانا بینگ (Nirvana Being) به موفقیت‌هایی در این مسیر دست پیدا کرده است.

این شرکت ماسک‌های N95 با قابلیت استفاده مجدد طراحی کرده است که توسط آزمایشگاه‌های نیلسون در آمریکا و ITS در هند تایید شده است.

گوپتا می‌گوید: «ما به‌عنوان شرکتی که دارای دانش عمیق نسبت به ماسک‌ها هستیم و همچنین از تفاوت‌های ظریف میان آن‌ها آگاهیم، با شیوع ویروس کرونا به دنبال نوآوری بودیم تا از این فرصت برای تولید ماسک‌های ضدویروس استفاده کنیم، ماسک‌هایی که قابلیت استفاده مجدد داشته و همچنین می‌توانند تا ۹۹٫۷ درصد ویروس را فیلتر کنند. ما در این ماسک‌ها از فیلتر نانو استفاده کردیم که بیشترین محافظت در برابر ویروس را داشته و در عین حال مزاحمت بسیار کمی برای تنفس ایجاد می‌کند. پوشیدن این ماسک‌ها بسیار ساده بوده و دوام درازمدتی دارند.

وی می‌افزاید: «این ماسک‌ها از پارچه‌های تجدیدپذیر متخلخل و آلی ساخته شده‌اند که موجب راحتی مصرف‌کننده در تابستان‌های گرم هند می‌شود. علاوه‌بر این، الیاف موجود در این پارچه متخلخل می‌تواند ذرات ویروس را به دام اندازد. این پارچه‌ها نسبت به پارچه‌های معمولی سریع‌تر ویروس را جذب کرده، خشک می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد. ما از تمام دانش خود درباره ماسک‌های ضدآلودگی استفاده کردیم تا در نهایت ماسک‌هایی با اندازه‌های مختلف طراحی کنیم که به خوبی روی صورت قرار گرفته و کامل صورت را بپوشانند. با این کار می‌توان اطمینان داشت که صددرصد محافظت از مصرف‌کننده صورت گرفته است.»

برخی ماسک‌های معمولی صورت را کامل پوشش نداده و محافظت نمی‌کنند، قطرات نانومقیاسی که در حین صحبت از دهان خارج می‌شود می‌تواند فرد مقابل را آلوده کند. وجود فیلترهای نانو موجب می‌شود تا این ذرات مهار شده و مانع از آلودگی فرد شود.