پیچ تقویت شده با نانو برای تثبیت ستون فقرات

محصولی به بازار عرضه شده که می‌تواند به بیماران دچار مشکلات استخوانی کمک کند تا هم‌جوشی استخوانی در آن‌ها سریع‌تر رخ دهد. این محصول، پیچ حاوی پوششی از جنس نانولوله است.

شرکت نانوویس (Nanovis) محصولی به نام Nano FortiFix را تولید کرده است که در واقع یک پیچ برای تثبیت و بی‌حرکت نگه‌داشتن ستون فقرات در بیمارانی است که نیاز دارند استخوان به‌منظور جوش خوردن آن در بخش ستون فقرات تثبیت شود. علائمی نظیر درد مزمن کمر نشان از تخریب دیسک‌ها در ناحیه ستون فقرات دارد که با رادیوگرافی می‌توان آن را تایید کرد. آسیب دیسک‌ها موجب تنگ شدن محل نخاع و ناهنجاری‌های مختلفی می‌شود.

این سیستم از یک میله کبالت کروم تشکیل شده که دندانه‌هایی از جنس آلیاژ تیتانیوم به همراه اتصال‌دهنده‌ها و سفت‌کننده روی آن قرار دارد.

این پیچ Nano FortiFix با یا بدون سطح میکرو و نانو وجود دارد. این پیچ به‌گونه‌ای طراحی شده که روی آن زبری نانومقیاس ایجاد شود و و این سطح موجب درمان با روش الکتروشیمیایی نانویی می‌شود، در این مسیر از نانوتوپوگرافی کنترل شده حاوی آرایه‌های نانولوله‌ای با حفره‌هایی در حدود ۳۰ تا ۹۰ نانومتر استفاده شده است. علاوه‌بر این، کلسیم و فسفات نیز روی سطح نانولوله‌ قرار داده شده است.

مت هدریک، مدیرعامل شرکت نانوویس می‌گوید: «این فناوری به‌طور منحصربه‌فرد عملکرد بهتری نسبت به فناوری‌های دیگر دارد. این فناوری در بیماران مبتلا به پوکی استخوان و کسانی که سلول‌های بنیادی انسانی مزانشیمی را مورداستفاده قرار داده‌اند، استفاده و نتایج آن با پیچ‌های تیتانیوم رایج، خواه دارای زبری نانومقیاس باشند خواه نباشند، مقایسه شده است. همچنین این فناوری با سطوحی که پوششی از جنس فسفات کلسیم دارند نیز مقایسه شده‌ است و نتایج حاکی از قابل دفاع بودن این فناوری جدید است. ما به‌صورت ویژه از جراحان و دانشمندانی که از این فناوری استفاده کردند، سپاسگزاری می‌کنیم.»

جف شفر، از مدیران بخش فروش نانوویس می‌گوید: «ما قصد داریم مجموعه کاملی از پیچ‌های تقویت شده با فناوری‌نانو را ارائه دهیم تا از آن برای مقابله با ناهنجاری‌های مختلف استفاده شود. این پیشرفته‌ترین فناوری ممکن برای بیماران است.»