۸۵ درصد از باتری خودرو در ۸ دقیقه شارژ می‌شود

به زودی تولید انبوه باتری‌هایی آغاز می‌شود که برای استفاده در خودروهای الکتریکی طراحی شده است و می‌توان ۸۵ درصد از ظرفیت باتری را در ۸ دقیقه شارژ کرد. در این باتری‌ها از ساختارهای سه‌بعدی گرافنی استفاده شده است.

یکی از شرکت‌های چینی فعال در حوزه خودروهای الکتریکی اعلام کرد که از گرافن برای ارتقای کیفیت باتری‌ها استفاده کرده است به طوری که با این ماده می‌توان ۸۵ درصد از باتری را در مدت ۸ دقیقه شارژ کرد.

مسئولان شرکت گوانگزو اتوموبیل نیوانرژی (Guangzhou Automobile New Energy) می‌گویند که تا پایان سال جاری باتری گرافنی برای تولید انبوه آماده می‌شود.

این شرکت چینی در سال ۲۰۱۴ تحقیق و توسعه را روی فناوری گرافن آغاز کرد و به تدریج تسلط کافی روی فناوری آماده‌سازی و کاربرد مواد گرافنی سه‌بعدی را در باتری‌ها به‌دست آورد و مالکیت معنوی دستاوردها را نیز به‌صورت انحصاری در اختیار خود دارد.

در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹، باتری سوپر شارژ این شرکت با استفاده از گرافن با ساختار سه‌بعدی ارائه شد، این باتری به‌صورت مستقل توسط این شرکت ساخته شده است.

مواد گرافنی دارای خواصی نظیر وزن کم، ابررسانایی و استحکام بالا هستند. به گفته شرکت گوانگژو این باتری سوپر شارژ که با استفاده از گرافن سه‌بعدی ایجاد شده، آزمایش‌های خود را پشت سر گذاشته و در خودروها آزمایش شده است. نتایج نشان می‌دهد که عمر و ایمنی این باتری‌ها به حد استاندارد رسیده است.

البته هنوز جزئیات مربوط به این فناوری فاش نشده است اما به نظر می‌رسد که گرافن سه‌بعدی عملکرد بهتری نسبت به گرافیت دارد.