تولید نانوذرات طلا با خلوص بالا و اندازه ذرات نسبتا یکنواخت

شرکت فناوران نانومواد مهام برای تامین نانوذرات طلا موردنیاز صنایع روشی برای تولید نانوذرات طلا با خلوص بالا ارائه کرده است که می‌توان نانوذرات با ابعاد نسبتا یکنواخت به دست آورد. این نوع نانوذرات طلا برای مصرف در بخش بهداشتی و سلامت تولید می‌شوند.

نانوذرات طلا یکی از پرکاربردترین نانوذرات در صنعت است که به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارند به شدت از سوی صنایع مختلف موردتوجه قرار دارند. طلا معمولاً به‌عنوان یک فلز بی‌اثر شناخته می‌شود ولی هنگامی‌که ‌اندازه آن در حد نانومتری کوچک می‌شود خواص آن کاملاً متفاوت شده و کاربردهای وسیع‌تری پیدا می‌کند.

از نانوذرات طلا در بخش داروسازی، کاتالیست و تولید مواد آرایشی استفاده می‌شود. دکتر مرضیه اکبری، مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت فناوران نانومواد مهام می‌گوید: «روش‌های مختلفی برای تولید نانوذرات طلا وجود دارد، یکی از رایج‌ترین روش‌ها، تولید نانوذرات از طریق واکنش‌های شیمیایی است. اما روشی که برای تولید نانوذرات استفاده کردیم متفاوت از روش‌های رایج است، ما از روش کندوسوز لیزری یا سایش لیزری (laser ablation) استفاده می‌کنیم که در آن با تابش پرتو لیزر به سطح ماده هدف، ذرات از سطح آن جدا می‌شوند.»

دکتر اکبری درباره مزیت روش تولیدی این شرکت می‌گوید: «مزیت این روش آن است که می‌توان نانوذرات با ابعاد نسبتا یکنواخت تولید کرد، در واقع با تنظیم طول موج لیزر و شدت تابش امکان تنظیم ویژگی‌های ابعاد محصول نهایی وجود دارد به طوری که محصول به دست آمده از این روش، ابعاد یکنواخت‌تری نسبت به نانوذرات حاصل از روش شیمیایی دارد. این سطح یکنواختی ابعاد برای برخی صنایع اهمیت زیادی دارد. صنایع آرایشی و بهداشتی و همچنین صنعت داروسازی و مواد استریل کننده نسبت به یکنواختی ابعاد حساسیت زیادی دارند. در نتیجه می‌توان گفت که نانوذرات طلای شرکت فناوران نانومواد مهام برای استفاده در این صنایع تولید می‌شود. البته این روش مزیت دیگری نیز دارد، خلوص نانوذرات در این روش نسبت به روش‌ شیمیایی بالاتر است.»

مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت فناوران نانومواد مهام از شروع سفارش‌گیری این شرکت برای عرضه نانوذرات طلا در بازار خبر داد و گفت: «با توجه به کاربردهای ویژه این نانوذرات، در حال سفارش‌گیری از مشتریان هستیم تا برحسب میزان سفارش، محصول را تولید و در اختیار صنایع قرار دهیم.»