قدم‌های مهم در تجاری‌سازی نانوزیست ‌حسگر برای تشخیص بیماری

یکی از شرکت‌های توسعه‌دهنده مواد گرافنی، اقدام به توسعه نانوزیست ‌حسگری برای تشخیص زودهنگام بیماری کرده است.

شرکت آرچر متریالز (Archer Materials) به‌منظور تشخیص بیماری‌ها، اقدام به ساخت حسگری زیستی کرده است. این شرکت از گرافن برای تولید حسگر استفاده کرده است.

در این پروژه، شرکت آرچر اقدام به توسعه سخت‌افزار قابل حمل برای ایجاد ارتباط با زیست‌حسگر کرده است، با این اینترفیس، پاسخ حسگر ساده‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

این شرکت در کنار تولید حسگر، جوهرهای آنتی‌ژنی تولید کرده که مبتنی بر آب بوده و قابل چاپ با چاپگر جوهرافشان است. این جوهرها با موفقیت موردآزمایش قرار گرفته است.

دکتر محمد جوکار، مدیرعامل شرکت آرچر، می‌گوید: «شکی نیست که بیماری‌ها اثر بسیار منفی روی اقتصاد دارند، در نتیجه، استفاده از حسگرهای ساده و دقیق می‌تواند فرایند تشخیص بیماری را تسهیل کنند. با این حال فقط تعداد محدودی از مواد وجود دارند که می‌توانند این کار را انجام دهند. ما به سرعت از مواد اولیه، نمونه اولیه یک حسگر را ساختیم که قابل حمل بوده و می‌توان از مواد زیستی در آن استفاده کرد.»

آرچر مجموعه‌ای از مواد جدید گرافنی را تولید کرده است که می‌توانند به‌طور مستقیم برای افزایش زیست‌حسگری و پردازش اطلاعات استفاده شوند. با استفاده از گرافن می‌توان جوهرهای زیست سازگار و قابل انحلال در آب تولید کرد که بی‌نیاز از حلال‌های شیمیایی خطرناک بوده و می‌توان دامنه شناسایی زیست‌مولکول‌ها را با استفاده از آن افزایش داد. با استفاده از شیمی محاسباتی و سنتز آزمایشگاهی، گزینه‌های احتمالی مورداستفاده در زیست‌حسگرها موردمطالعه و بررسی قرار گرفته است.

جوکار می‌گوید: «بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که این حسگر می‌تواند فرایند شناسایی را در مراحل اولیه بیماری انجام دهد، جایی که تشخیص زودهنگام، نقش موثری در درمان خواهد داشت.»

شرکت آرچر در مراحل اولیه تجاری‌سازی این زیست‌فناوری مبتنی بر گرافن است و با مشاوران فنی و تجاری مستقل در صنعت زیست‌فناوری استرالیا همکاری دارد.

زیست‌حسگرها در صنعت پزشکی برای بهینه‌سازی مراقبت از بیماران و رهگیری سریع بیماری‌ها استفاده می‌شوند. شرکت آرچر در حال توسعه فناوری منحصربه‌فردی است که در آن از گرافن برای تولید حسگر زیستی استفاده می‌شود. با توسعه این فناوری، شرکت آرچر به دنبال ایجاد مشارکت با شرکت‌های زیست‌فناوری بزرگ است.