ماسک نانو با قابلیت شستشو و استفاده مجدد تا ۲۰ بار!

ماسک نانویی در چین با قابلیت شستشو و استفاده مجدد ساخته شده است. این ماسک در آب جوش و الکل شستشو و ضدعفونی شده و مجددا استفاده می‌شود.

ماسک صورت قابل شستشو با کمک فناوری‌نانو توسط یکی از شرکت‌ها در چین ساخته شده است. این ماسک با توجه به تقاضای بازار برای ماسک و برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا ساخته شده است. تولیدکنندگان این ماسک معتقدند که این نوع ماسک بعد از چند بار شستشو قابلیت فیلتر کردن هوا را نیز دارد.

محققان در سراسر جهان سعی در ایجاد ماسک‌های قابل شستشو دارند که بتوان آن‌ها را دوباره استفاده کرد و در عین حال، فیلتر کردن ویروس‌ها با این ماسک‌ها بعد از شستشو نیز ادامه داشته باشد.

در ماه فوریه، یک شرکت چینی شروع به تولید ماسک‌های قابل شستشو کرده است، ماسک‌هایی که دارای غشا نانویی بوده و می‌تواند ویروس‌ها را فیلتر کند.

این شرکت که در شانگهای قرار دارد می‌گوید که این ماسک‌های قابل شستشو را می‌توان تا ۲۰ بار شست و بعد از شستشو نیز تا ۹۵ درصد از ذرات ۰٫۳ میکرون را فیلتر می‌کند.

کمیته اقتصادی و فناوری شانگهای می‌گوید که این ماسک N95 جدید که با فناوری‌نانو تقویت شده، بعد از ضدعفونی کردن تا ده بار قابل استفاده است.

طبق گفته مقامات این شرکت، ماسک تولید شده از نفوذپذیری هوایی بالایی برخوردار بوده و در عین حال ضدآب است. سازنده این ماسک مدعی است، کسی که طولانی مدت از این ماسک استفاده کند، احساس نمی‌کند که دهانش مرطوب شده است.

در داخل این ماسک، یک غشا نانوالیاف نازک وجود دارد که می‌تواند ۹۵ درصد از ذرات به قطر ۰٫۰۷۵ میکرو را فیلتر کند، این در حالی است که قطر ویروس کرونا در حد ۰٫۱ میکرون است.

تولیدکنندگان دریافته‌اند که این ماسک بعد از تمیز کردن و ضدعفونی کردن با الکل و آب جوش، قادر است تا ۲۰ بار دوباره استفاده شود، هر چند که توصیه می‌شود بیش از ده بار مورداستفاده مجدد قرار نگیرد. این ماسک می‌تواند ۲۰۰ ساعت مداوم استفاده شود که این میزان توانایی کارکرد، ۲۰ برابر بیشتر از ماسک‌های معمولی است.