عرضه تجاری روان‌ساز نانو برای بهبود عملکرد دوچرخه

روان‌ساز حاوی گرافن به بازار عرضه شده است که می تواند اصطکاک دوچرخه را کاهش داده و به کاهش انرژی موردنیاز برای حرکت دوچرخه کمک شایانی کند.

شرکت ابسولت‌بلک (AbsoluteBlack) نانوروان‌سازی به بازار عرضه کرده که می‌تواند کارایی دوچرخه را افزایش دهد. براساس ادعای این شرکت، استفاده از این روان‌ساز حاوی گرافن موجب می‌شود در هر ۱۸۰۰ کیلومتر هفت وات انرژی صرفه‌جویی شود.

این شرکت به تازگی این روان‌ساز را به لیست محصولات خود اضافه کرده است، روان‌سازی که به گفته شرکت ابسولت‌بلک می‌تواند کارایی دوچرخه را بهبود داده و تا حد زیادی از مصرف انرژی کم کند.

ابسولت‌بلک به دلیل تولید چرخ‌دنده‌های بیضی شکل شهرت دارد، چرخ‌دنده‌هایی که زنجیر چرخ به دور آن می‌گردد. این شرکت به تازگی اقدام به تولید این روان‌سازها کرده است. ابسولت‌بلک ادعا کرده که فرمولاسیون این شرکت موجب افزایش دوام دوچرخه‌ها می‌شود و اصطکاک کمتری ایجاد می‌کند.

این روان‌ساز محصول دو سال تحقیق و توسعه بوده و عاری از حلال‌های سمی و خطرناک است. در این محصول از واکس‌های آمولوسیونی آبی مبتنی بر واکس استفاده شده است که خواص مقاومتی ذاتی واکس نسبت به رطوبت در این محصول دیده می‌شود.

تولیدکننده این محصول می‌گوید اگر این محصول به درستی استفاده شود می‌تواند عمر دوچرخه‌ را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط این شرکت این روان‌ساز بعد از هر بار استفاده تا ۱۸۰۰ کیلومتر دوام دارد. به دلیل حضور گرافن در فرمولاسیون این محصول خواص روان‌کاری در آن به خوبی دیده می‌شود و اصطکاک به حد قابل‌توجهی کاهش یافته است.

گرافن یک ماده آب‌گریز بوده که در مقابل اکسید شدن نیز مقامت بالایی دارد در نتیجه زنگ‌زدگی را روی زنجیره چرخ کاهش می‌دهد. به دلیل استحکام بالا، حتی استفاده از یک لایه اتمی از گرافن می‌تواند در روان‌سازی نقش مهمی داشته باشد.