عرضه تجاری فیلم‌ آنتی‌باکتریال نانو برای محافظت از صفحات دیجیتال

نمایشگرهای بزرگ و صفحات دیجیتال که علائم تجاری شرکت‌ها به‌صورت تبلیغاتی روی آن درج می‌شود، مستعد آلودگی و کثیف شدن هستند. شرکت تاچ‌سورس فیلم آنتی‌باکتریال ویژه‌ای برای این صفحه‌ها تولید کرده است.

شرکت تاچ‌سورس (TouchSource) فیلم‌های آنتی‌باکتریال را به صفحات لمسی دیجیتال اضافه کرده است. تاچ‌سورس یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده علائم دیجیتال است، این شرکت به تازگی فیلم آنتی‌باکتریال نانو را برای استفاده در علائم دیجیتال و صفحات لمسی کیوسک‌ها ارائه کرده است. استفاده از این فیلم‌های آنتی‌باکتریال موجب می‌شود تا از رشد عوامل بیماری‌زا روی سطح جلوگیری شود.

این فیلم‌ می‌تواند صفحه نمایشگر را در برابر لکه، آلودگی و سیاه شدن محافظت کند. در این فیلم از نانوذرات نقره استفاده شده که به‌صورت افزودنی به چسب اضافه شده و روی سطح اعمال می‌شود. با این کار از رشد باکتری‌ها در سطح جلوگیری شده و میزان آلودگی سطح به حداقل می‌رسد. بر اساس اطلاعات منتشر شده استفاده از این نانوپوشش موجب می‌شود تا میزان ۹۹٫۹۹ درصد پاتوژن‌های رایج در سطح در مدت ۲۴ ساعت از بین بروند. برای این که میزان اثربخشی به بیشینه مقدار برسد، ضخامت ۱۲۰ میکرون از این پوشش استفاده می‌شود.

تاچ‌اسکرین یک نمونه طراحی شده را برای علاقه‌مندان آماده کرده تا عملکرد آنتی‌باکتریالی این پوشش را از نزدیک مشاهده کنند.

سال گذشته نیز شرکت انوکر نسل جدیدی از نانوپوشش‌های آنتی‌باکتریال را تولید کرد که می‌توان آن را روی سطوح مختلف قرار داد تا برای یک دوره‌ زمانی هفت ماه تا چند سال، عفونت‌زدایی از سطح را انجام دهد.

با قرار دادن این نانوپوشش روی سطح می‌توان جرم‌های مختلف بیمارستانی را به شکل مؤثری از بین برد و در نهایت مانع از عفونت‌های قارچی، باکتریایی و مخمری در محیط‌های بیمارستانی شد. این فناوری می‌تواند برای حل مشکل پاتوژن‌های بیماری‌زا مورداستفاده قرار گیرد.

این نانوپوشش را می‌توان روی سطوح مختلف قرار داد تا خواص ضدمیکروبی در آن سطح ایجاد شود. با اعمال این پوشش روی سطح، ناهمواری‌های نوک ‌تیزی روی سطح به‌وجود می‌آید که به راحتی دیواره‌ سلولی میکرواورگانیسم‌ها را از بین برده و موجب نابودی آن‌ها می‌شود؛ بدون این که با چشم غیرمسلح بتوان آن را دید.