تجاری‌سازی فناوری نانوپوششی برای نیروگاه‌های خورشیدی

فناوری ساخت نانوپوشش ابرآب‌گریز برای محافظت از سطح پنل‌های خورشیدی در نیروگاه‌ها در حال تجاری‌سازی است. این نانوپوشش مانع از نشست غبار و آلودگی روی سطح پنل‌ها می‌شود.

آلودگی سطح پنل‌های خورشیدی یکی از چالش‌های این حوزه است که به تازگی رهیافتی برای آن ارائه شده است. هندی‌ها با استفاده از پوشش ابرآب‌گریز که در آن از نانوذرات عامل‌دار استفاده شده است، سطح پنل‌های خورشیدی را مجهز به ساختاری کردند که گردوغبار را دفع می‌کند و موجب تمیز ماندن سطح پنل خورشیدی می‌شود.

این فناوری در قالب دو پتنت در حال ثبت بوده و دانش فنی آن نیز در حال انتقال به صنعت است به طوری که اتحادیه تحقیقات فناوری انرژی NTPC موسوم به NETRA برای تجاری‌سازی دانش فنی این دستاورد را دریافت کرده است.

همچنین تفاهم‌نامه‌ای میان شرکت ماریچین تکنولوژی و مرکز ARCI به امضا رسیده است تا تولید انبوه این پوشش ضدغبار برای استفاده در صنعت سلول‌های فتوولتائیک انجام شود.

میانگین غبار در هند ۰٫۶ درصد است، در حالی که این رقم در ژاپن ۰٫۰۵ درصد، در آلمان ۰٫۰۲ درصد و در آمریکا ۰٫۱ درصد است. بنابراین، هندی‌ها به دنبال فناوری‌هایی هستند که بتوانند با این مشکل مقابله کنند. از این رو پوشش حاوی نانوذرات با هدف به حداقل رساندن نشست غبار روی سطح پنل خورشیدی تولید شده است که می‌تواند کارایی پنل‌های خورشیدی را ارتقا دهد.

این پوشش توسط مرکز تحقیقات بین‌المللی پیشرفته پودر متالورژی و مواد جدید (ARCI)، یک سازمان مستقل از وزارت علوم و فناوری، ساخته شده است.

از ویژگی‌های اصلی این پوشش می‌توان به قیمت پایین، طبیعت بسیار شفاف و خاصیت فوق آب‌گریز (زاویه تماس بیش از ۱۱۰ درجه)، پایداری بالا در هوا و پایداری مکانیکی قابل توجه آن اشاره کرد.

سطح پنل‌های خورشیدی با داشتن این پوشش فوق‌آب‌گریز و ویژگی‌ مشابه نیلوفر آبی می‌تواند همیشه پاکیزه بماند. این پوشش را می‌توان به راحتی در نیروگاه‌های خورشیدی استفاده کرد.

این پوشش مطابق با استانداردهای بین‌المللی اعتبارسنجی شده و تست‌های موردنظر را با موفقیت در نیروگاه‌های خورشیدی زمینی و پشت‌بام پشت‌سر گذاشته است.