بسط کسب‌وکار نانو متناسب با شرایط حاکم بر کشور

مدیرعامل شرکت پیام‌آوران نانوفن‌آوری فردانگر (PNF) از توسعه فناوری ضدعفونی‌کننده‌های نانو در این شرکت خبر داد، ضدعفونی‌کننده‌هایی که در آن از نانوذرات نقره استفاده شده است. این شرکت یکی از ارائه‌دهندگان دستگاه نانوکلوئیدساز است که با توجه به نیاز بازار به مواد ضدعفونی‌کننده، از پتانسیل نانوکلوئیدساز خود برای تولید ضدعفونی کننده، استفاده کرده است.

بهاره کاویانی، مدیرعامل شرکت پیام‌آوران نانوفن‌آوری فردانگر درباره این محصول می‌گوید: «ما یکی از اولین تولیدکنندگان دستگاه نانوکلوئیدساز بودیم که این محصول را وارد بازار کردیم. با شیوع ویروس کرونا و نیاز موجود در بازار کشور، از این فناوری که در شرکت ما وجود داشت برای تولید ماده اولیه ضدعفونی‌کننده استفاده کردیم. در این ضدعفونی‌کننده‌ها از نانوذرات نقره استفاده می‌شود که توسط دستگاه نانوکلوئیدساز ما تولید می‌شود.»

خانم کاویانی از آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای تولید روزانه یک تا دو تُن ضدعفونی‌کننده خبر داد و گفت: «با نصب تجهیزات لازم، در حال حاضر امکان تولید تا دو تن در روز را داریم و اکنون آماده تولید هستیم که با دریافت مجوزهای لازم از سازمان‌های ذی‌ربط کار تولید آغاز خواهد شد. گواهی نانومقیاس این فناوری از ستاد نانو دریافت شده است.»

وی این ضدعفونی‌کننده حاوی نانوذرات نقره را برای استفاده در فضاهای عمومی نظیر مترو، فروشگاه و هواپیما مناسب می‌داند. دلیل این امر ماندگاری بالای آن است. به اعتقاد مدیرعامل شرکت پیام‌آوران نانوفناوری فردانگر این ضدعفونی‌کننده‌ها مزیت‌هایی نسبت به نمونه‌های الکلی دارند. برخلاف الکل که فرار بوده و ماندگاری کمی دارد، این ضدعفونی‌کننده زمان بیشتری را روی سطح می‌ماند از این رو اثربخشی آن طولانی‌تر است. از سوی دیگر به دلیل فقدان الکل، حساسیت کمتری برای سیستم تنفسی و سلامت داشته و برای گروه‌های حساس مناسب‌تر است.

دکتر کاویانی از افزایش ظرفیت نانوذرات نقره در این شرکت خبر داد که بخشی از این نانوذرات در خط تولید مواد ضدعفونی‌کننده استفاده خواهد شد.

شرکت پیام آوران نانوفن‌آوری فردانگر  در سال ۱۳۸۶ با هدف ایجاد و توسعه فن‌آوری پیشرفته نانو تاسیس شد. شرکت PNF در زمینه فرایندهای نانوفناوری و اصلاح محصولات نانو، طرح‌های گوناگونی را دنبال نموده است. در این راه، ساخت دستگاه‌های تولید نانوپودر و تولید نانوکلوئیدهای فلزی با استفاده از روش انفجار الکتریکی سیم انجام گرفته است. همچنین این شرکت فناوری نانوکویتاسیون را با ساخت دستگاه‌هایی در تولید نانوامولسیون‌ها و هموژانیزاسیون برای اولین بار در کشور بومی کرده است. برتری‌های موجود در این روش موردتوجه صنایع مختلف از جمله تصفیه آب و پساب، صنایع غذایی و پاستوریزاسیون غیرگرمایی، صنایع دارویی و تولید انواع نانوداروها، صنایع رنگ و پلیمر و صنعت نفت و پتروشیمی قرار گرفته است. در حال حاضر شرکت PNF علاوه بر فعالیت‌های گذشته با توسعه فناوری‌های الکترودیالیز انتخابی و معرفی روش CaviZone بر حوزه تصفیه آب و پساب متمرکز شده است.