نانوفیلتری با توانایی حذف ویروس، مناسب برای اسپلیت‌ها

به تازگی نانوفیلتری به بازار عرضه شده است که روی اسپلیت‌ها نصب شده و قدرت حذف ویروس‌ها و باکتری‌ها را از محیط دارد.

رهیافت‌های فناوری برای سلامتی، ایمنی و محیط زیستی پایدار به شدت مورد تقاضا است. نیروانا بینگ (Nirvana Being) یکی از شرکت‌های فعال در حوزه هوای پاک که در سال ۲۰۱۵ تاسیس شده است، به دنبال ارائه راه‌حل‌های منحصربه‌فرد مبتنی بر فناوری‌نانو است تا با استفاده از آن بتوان ایمنی نیروی کار را افزایش داد.

ماسک موسوم به ایریفیک (Airific) اولین ماسک ضدویروس در هند است که می‌تواند ۹۶ درصد از ویروس‌ها و باکتری‌ها را حذف کند. همچنین فیلتری به نام Nanotech AC Filter وجود دارد که می‌توان از آن برای اسپلیت‌ها به کار برد تا ویروس و باکتری را حذف کند و نقش مهمی در استریل کردن هوا داشته باشد.

این فیلتر پس از تحقیقاتی وارد بازار شده است که در آن تحقیقات نشان داده شده بود که ویروس کووید ۱۹ قطری در حدود ۰٫۱۲ میکرون دارد و فیلترهای استاندارد HEPA نمی‌توانند ذرات کوچک‌تر از ۰٫۳ میکرون را فیلتر کنند. به همین دلیل به گفته دار گوپتا مدیرعامل شرکت نیروانا بینگ، این شرکت اقدام به استفاده از فناوری نانو برای فیلتر کردن ذرات تا ۰٫۱ میکرون کرد.

گوپتا می‌گوید: «همه جنبه‌های فیلتر ما بعد از تحقیقات دقیق و رعایت بهداشت و ایمنی مصرف‌کنندگان طراحی شده است تا سلامت و ایمنی مصرف‌کننده حفظ شود. با استفاده از فناوری نانو ما می‌توانیم محصولات پایدارتر و و علمی‌تری را تولید کنیم.»

مقامات این شرکت مدعی هستند که کارایی تصفیه ویروسی این فیلتر در حد ۹۹٫۷ درصد است. گفته می‌شود که پکیج این نانوفیلتر با قیمت ۲۶۹۵ روپیه عرضه می‌شود که کمترین مقاومت را در سیستم‌های خنک‌کننده اسپلیت دارد. در هر پکیج دو فیلتر برای سیستم خنک‌کننده کولرهای گازی قرار داده شده است که آن را برای هر نوع اسپلیتی می‌توان به کار برد. تخمین زده می‌شود که عمر این فیلترها بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ ساعت باشد. این فیلترها برای فضاهای داخلی مثل خانه، مطب، فروشگاه و رستوران بسیار مناسب هستند.

ماسک ایریفیک نیز که با استفاده از فناوری نانو ساخته شده می‌تواند ۹۶ درصد از ویروس‌ها و باکتری‌ها و ۹۵ درصد از ذرات آلاینده را حذف کند.