استفاده از گرافن در تبلت‌ها توسط هواوی

شرکت هواوی که پیش از این در تلفن‌های همراه از گرافن برای دفع حرارت استفاده کرده بود، به تازگی در جدیدترین تبلت‌های خود از فناوری گرافنی استفاده کرده است.

هواوی اولین تبلت مجهز به فناوری ۵G را به بازار عرضه کرد که در آن از فناوری پخش حرارتی گرافنی استفاده شده است. این شرکت از گرافن برای توزیع حرارت در محصولات خود استفاده می‌کند که این کار برای محصول جدید این شرکت که پشتیبان فناوری ۵G است نیز به کار گرفته شده است.

هواوی پیش از این، از گرافن در Huawei Mate 20X استفاده کرده بود که در اوایل سال جاری میلادی این محصول به بازار آمد. در این تبلت جدید شرکت هواوی از فناوری پخش گرمای گرافنی سه‌بعدی بسیاری نازک استفاده شده است.

در این فناوری از گرافن به‌عنوان ماده اولیه استفاده شده است، گرافن در قالب فیلم‌های رسانای گرمایی جهت‌دار به کار گرفته شده به طوری که گرافن داخل این فیلم‌ها قرار داده شده تا خواص مکانیکی و هدایت گرمایی بالایی ایجاد کند و در عین حال وزن را کاهش داده و انعطاف‌پذیری را با کاهش ضخامت افزایش دهد.

اتلاف گرما برای تعیین عملکرد دستگاه‌های هوشمند بسیار اساسی است و با افزایش تعداد تلفن‌های مجهز به فناوری ۵G پیش‌بینی می‌شود که استفاده از گرافن نیز فزونی یابد و در بخش سیستم‌های خنک‌کننده از این ماده استفاده شود، ماده‌ای که هدایت گرمایی بالایی داشته و از ضریب تابش حرارتی بالایی برخوردار است.

استفاده از فناوری اتلاف حرارتی گرافنی توسط هواوی و مزایای آن برای خنک کردن ادوات الکترونیکی توسط وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین تصدیق شده است.

پیشینه‌ استفاده از گرافن در تلفن‌های همراه به سال ۲۰۱۶ بازمی‌گردد. در آن سال، هواوی اعلام کرد که به فناوری باتری یون لیتیم مقاوم در برابر گرما دست یافته است که در تولید این باتری از گرافن استفاده شده است. این خبر در سمپوزیم باتری ژاپن اعلام شد. آنچه هواوی به آن دست یافته بود، سامانه‌ای بود که به باتری یون لیتیم اجازه می‌داد تا در دمای بالاتر کار کند. در باتری‌های رایج، دمای ۵۰ درجه قابل تحمل است اما زمانی که هواوی از گرافن در باتری استفاده کرد، دمای کارکرد تا ۶۰ درجه بالا رفت. این شرکت اعلام کرد که گرافن موجب افزایش طول عمر باتری تا دو برابر می‌شود.