نتایج مثبت افزودن گرافن به سبدهای مورداستفاده در صنعت شیلات

یافته‌های شرکت فرست‌گرافن نشان می‌دهد که افزودن یک درصد وزنی گرافن به پلی‌اتیلن دانسیته بالا موجب تقویت ساختار آن می‌شود. این پلیمر در تولید سبدهای صنعت شیلات به کار می‌رود.

شرکت فرست‌گرافن (First Graphene) اعلام کرد که این شرکت نتایج موفقیت‌آمیزی در آزمایش‌های خود روی افزودن گرافن برای تولید نوعی سبد به‌دست آورده است. این شرکت که تولیدکننده گرافن موسوم به PureGRAPH® است به‌تازگی از این گرافن در تولید نوعی سبد که توسط شرکت شلفیش آکواکالچر تولید و عرضه می‌شود، به کار برده است، سبدهایی که برای جمع‌آوری صدف از دریا تولید می‌شوند.

نتایج افزودن گرافن به این سبدها نشان می‌دهد که پلی‌اتیلن دانسیته بالا در صورت ترکیب شدن با گرافن از نظر استحکام، مقاومت در برابر خستگی و طول عمر بهبود قابل توجهی پیدا می‌کند.

پلی‌اتیلن دانسیته بالا یک پلیمر ترموپلاستیک بوده که در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی، نوشیدنی و لوازم آرایشی به وفور استفاده می‌شود. این پلیمر در بخش لوله‌های ضدخوردگی و غشا نیز به‌کار می‌رود. بازار پلی‌اتیلن دانسیته بالا در سال ۲۰۱۵ در حدود ۵۹ میلیارد دلار بوده که هر سال ۴ درصد افزایش می‌یابد.

کریگ مک‌کوکین از مدیران شرکت فرست گرافن معتقد است که این اولین مرحله در مسیر استفاده از گرافن در این بازار بسیار مهم است.

وی می‌گوید: «نتایج تست‌های اولیه نشان می‌دهد که افزودن گرافن به پلی‌اتیلن دانسیته بالا موجب بهبود عملکرد این پلیمر در کاربردهای صنعتی می‌شود. این اولین گام در مسیر ما به سوی افزودن گرافن در مواد ترموپلاستیک است.»

PureGRAPH® تولیدی توسط فرست گرافن می‌تواند روی بهبود استحکام مکانیکی این پلیمر تاثیر زیادی داشته باشد.

مک‌کوکین می‌گوید: «افزودن مقدار کمی در حد یک درصد از PureGRAPH® به پلیمر موجب می‌شود تا استحکام بیش از ۶۰ درصد افزایش یابد. همچنین استحکام کششی نهایی نیز بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته و با همین درصد افزایش گرافن، میزان سایش ۵۰ درصد کم شده است.»

در حال حاضر این پروژه از مقیاس آزمایشی به سوی استفاده آزمایشی در دنیای واقعی نظیر استفاده در شرایط اقیانوسی در حال تغییر است.

چندی پیش، فرست‌گرافن از گرافن برای تقویت استخرهای فایبرگلسی استفاده کرد که این افزودنی منجر به افزایش دوام، استحکام و مقاومت به آب و مواد شیمیایی در استخرهای فایبرگلسی ‌شد.