هم‌افزایی دو شرکت برای استفاده از نانو در طراحی قطعات خودرو

شرکت ایتالدیزاین که در طراحی قطعات خودرو فعالیت دارد، در یک قرارداد با شرکت دایرکتاپلاس روی استفاده از گرافن در ساخت قطعات خودرو همکاری خواهد کرد.

شرکت دایرکتا پلاس (Directa Plus) توافق‌نامه‌ای با شرکت ایتالدیزاین (Italdesign) امضا کرده است. دایرکتاپلاس که یکی از تولیدکنندگان نانوپلاکت‌های گرافنی بوده و در ویلتشایر مستقر است، توافق‌نامه‌ای با شرکت ایتالدیزاین امضا کرده است، شرکتی که در طراحی و مهندسی خودرو فعالیت دارد.

این توافق‌نامه فنی و تجاری با ایتالدیزاین موجب همکاری ۹ ساله میان دو شرکت خواهد شد همکاری که به‌منظور کاوش و آزمایش روی ساخت قطعات خودرو با استفاده از فناوری‌نانو شکل خواهد گرفت. قرار است این دو شرکت روی استفاده از گرافن برای تقویت قطعات خودرو کار کنند. این قطعات در فضای داخلی خودرو، رنگ و اجزای مکانیکی استفاده خواهد شد.

شرکت دایرکتا پلاس پیش از این همکاری‌های مختلفی در بخش نساجی، جاذب نفت، آسفالت، ماسک و الکترونیک با شرکت‌های مختلف داشته است.

برای مثال، دایرکتا پلاس چندی پیش آسفالتی برای استفاده در یک فرودگاه بین‌المللی در ایتالیا ارائه کرد. استفاده از گرافن در آسفالت موجب می‌شود تا عملکرد سطح آسفالت به شکل قابل توجهی تغییر کرده و خواص مدیریت گرمایی آسفالت نیز بهبود یابد.

این تقویت ساختاری موجب می‌شود تا آسفالت در دماهای بسیار پایین سخت و در دماهای بالا نیز نرم نشود؛ در نتیجه ترک‌ خوردن در سرما و آسیب ساختار در گرما ایجاد نمی‌شود. یکی از مزایای آسفالت آمیخته شده با گرافن آن است که الاستیسیته و استحکام ساختاری سطح افزایش و میزان خستگی کاهش می‌یابد که این ویژگی‌ها هنگامی که فشار زیادی به آسفالت وارد می‌شود، اهمیت بیشتری خواهد داشت. همچنین نگهداری این نوع آسفالت با هزینه کمتری انجام می‌شود.

سال گذشته نیز شرکت دایرکتا پلاس به‌صورت آزمایشی اقدام به آسفالت کردن خیابانی در بریتانیا با استفاده از آسفالت تقویت شده با گرافن کرد. در آن کار آزمایشی قرار بود تا بتن آسفالت اصلاح شده با مواد تقویت‌کننده با آسفالت‌های عادی مقایسه شود. در این کار عمر آسفالت در برابر عبور وسایل نقلیه، مقاومت در برابر تغییر شکل و تغییر شکل پلاستیکی دائمی آسفالت موردمطالعه قرار گرفت.