بریتانیا نانوواکسن ضدکرونا را پیش‌خرید کرد

بریتانیا نانوواکسن ضدکرونا شرکت نوواواکس را پیش‌خرید کرد. دولت بریتانیا برای تنوع بخشیدن به سبد واکسن‌های ضدکرونا، واکسن در حال توسعه شرکت جانسون‌اندجانسون را نیز پیش‌خرید کرده است.

بریتانیا معاملاتی ترتیب داده است تا بتواند از واکسن‌های ضدکرونا که در حال توسعه است، خریداری کند. این واکسن‌های احتمالی توسط شرکت‌های نوواواکس (Novavax) و جانسون‌اند‌جانسون در حال توسعه هستند.

این دو شرکت اعلام کردند که مسئولان بریتانیایی از آن‌ها واکسن ضدکرونا را خریداری خواهند کرد. براساس اظهارات این دو شرکت، با افزایش رقابت جهانی برای تولید واکسن ضدکرونا، تعداد معاملات شرکت‌های توسعه‌دهنده واکسن با دولت‌ها رو به افزایش است.

بریتانیا و آمریکا شش معامله با تولیدکنندگان واکسن انجام داده‌اند که این کار با شرکت‌های پیشرو صورت گرفته است.

آخرین توافق‌های انجام شده دولت بریتانیا با تولیدکنندگان واکسن نشان می‌دهد که دولت بریتانیا در مجموع تاکنون ۳۴۰ میلیون دوز واکسن را خریداری کرده است و گزینه‌هایی نیز برای افزایش چند میلیون دوز دیگر به سبد خرید خود روی میز دارد، این در حالی است که بریتانیا ۶۶ میلیون نفر جمعیت دارد.

بریتانیا اعلام کرده است که تا اواسط سال آینده این دو واکسن برای گروه‌های اولویت‌دار مانند کارمندان بخش بهداشت و درمان، اقلیت‌های قومی، بزرگسالان دارای بیماری‌های جدی و سالمندان در دسترس خواهد بود.

این معاملات، طیف گسترده‌ای از انواع واکسن‌ را که هم‌اکنون در حال توسعه برای کووید ۱۹ است، پوشش می‌دهد چرا که بریتانیا قصد دارد اگر یکی از گزینه‌های احتمالی واکسن شکست خورد، گزینه‌های دیگر را در اختیار داشته باشد.

کیت بینگهان از مدیران بخش واکسن بریتانیا می‌گوید: «در حال حاضر ما باید لیست واکسن‌های احتمالی را متنوع کنیم که برای این کار باید ببینیم چه واکسن‌هایی در حال توسعه هستند. من فکر می‌کنم الان جای خوبی ایستاده‌ایم، اما لازم است که اطلاعات منتشر شده درباره هر واکسن را ببینیم و بعد به آنالیز آن بپردازیم تا ببینیم چه واکسنی موثر بوده و چه واکسنی ناکارآمد است و چرا عملکرد خوبی نداشته است.»

شرکت نوواواکس که بریتانیا واکسن احتمالی این شرکت را پیش‌خرید کرده، در حال توسعه واکسن ضدکرونا با استفاده از فناوری نانو است. این واکسن با استفاده از پلتفورم فناوری نانوذرات پروتئینی نوترکیبی ساخته شده است که در آن از آنتی‌ژن مشتق شده از پروتئین اسپایک ویروس کرونا استفاده شده است.