توسعه دو نانورادیو دارو برای کمک به بیماران سرطانی

دو نانورادیو دارو که به‌تازگی برای مقابله با سرطان تولید شده، در حال آماده شدن برای ورود به کارآزمایی بالینی بوده تا پس از طی این مراحل مسیر تجاری‌سازی را طی کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دو نانوذره جدید را برای تولید رادیوداروهای نانومقیاس توسعه می‌دهد. انتظار می‌رود که این دو نانوحامل جدید در سال جاری وارد آخرین مرحله مطالعات بالینی شوند. این نانوذرات قادر به انتقال موادی مانند رادیوداروها در بدن بیمار بوده تا این ترکیبات به نقاط خاصی نظیر تومور برسند.

محققان این پروژه از طریق یک پروژه تحقیقاتی هماهنگ با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دو نانوذره جدید را تولید کردند که نویدبخش نسل جدیدی از رادیوداروهای نانویی است که می‌تواند تشخیص و درمان به‌موقع انواع مختلف سرطان را به طرز چشمگیری بهبود دهد.

رادیوداروها، داروهای پزشکی حاوی ایزتوپ رادیواکتیو هستند که برای دهه‌ها با موفقیت برای تشخیص و درمان سرطان مورداستفاده قرار گرفته‌اند. تحولات اخیر در نانوپزشکی و فناوری‌ نانو می‌تواند باعث افزایش کارایی و ایمنی بیشتر این داروها شود و افق‌های تازه‌ای را برای درمان سرطان ارائه کند.

انتظار می‌رود که این دو نانوحامل جدید که برای انتقال رادیوداروها در بدن بیماران ساخته شده، در سال جدید به آخرین مرحله مطالعات بالینی وارد شوند.

امیر جلیلیان، متخصص داروسازی رادیویی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای می‌گوید: «نانوحامل‌ها می‌توانند رادیوداروها را در ساختار خود ادغام کنند، به این ترتیب که این مواد به راحتی در اندام‌های موردنظر تجمع یافته و در بدن و در بخش‌های سالم وارد نخواهند شد با این کار اثرات جانبی و ناخواسته این دارو به کمینه مقدار خود می‌رسد.»

وی افزود: «از آنجا که سطح این داروها دارای مواد انتخابگر تومور سرطانی هستند، در نتیجه تنها به سلول‌های تومور متصل می‌شوند و در نهایت، رادیوداروها تنها در محل موردنظر و از پیش تعیین شده رهاسازی می‌شوند.»

این رادیوداروهای نانویی به‌دلیل پیوند قوی ایجاد شده میان دارو و حامل، در گردش خون بدن پایدارتر خواهند بود و با کاهش تجمع در بافت‌های سالم به ایمنی بیشتر بیمار کمک شایانی می‌کنند.

در این پروژه ۱۲ کشور با هم همکاری داشته و در نهایت ۴۰ نانوذره پلیمری با استفاده از فناوری تابش و سنتز شیمیایی تولید شده‌ است.