پیش‌بینی بازار بیش از ۳ میلیارد دلاری نانوذرات نقره تا سال ۲۰۲۴

با افزایش دامنه کاربرد نانوذرات نقره، پیش‌بینی می‌شود که این نانوذرات تا سال ۲۰۲۴ بازار بیش از ۳ میلیارد دلاری داشته باشند.

بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که درآمد قابل توجهی در صنعت منسوجات ایجاد می‌کند. با استفاده از نانوذرات فلزی در کالاهای مصرفی نظیر منسوجات، مواد غذایی، خمیردندان و صابون، درآمد قابل توجهی از کسب‌وکار نانوذرات نقره به‌دست می‌آید.

نانوذرات نقره به‌دلیل ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی که دارد و از آنجایی که دارای خواص آنتی‌باکتریال است مورد توجه صنایع مختلف قرار گرفته و ارزش‌افزوده زیادی برای ذی‌نفعانی که روی این فناوری سرمایه‌گذاری کرده‌اند، به ارمغان آورده است.

نانوذرات نقره بالاترین درجه ارزش تجاری را در صنعت نساجی، غذا و نوشیدنی، الکترونیک و مراقب بهداشتی ایجاد کرده است. برای مثال، فعالیت‌های ضدقارچی باعث شده تا این نانوذرات در پزشکی، دارو، مواد آرایشی، صابون و پلاستیک به‌کار گرفته شوند.

در گزارشی که گلوبال مارکت اینسایت به چاپ رسیده است، پیش‌بینی شده که اندازه بازار نانوذرات نقره تا سال ۲۰۲۴ به ۳ میلیارد دلار می‌رسد.

نانوذرات سریع‌ترین رشد را در محصولات آرایشی تجربه می‌کند چرا که مانع از آلودگی باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌شود. همچنین از این نانوذرات در مواد آرایشی و پودرهای آرایشی استفاده می‌شود.

نانوذرات نقره در حال ورود به ژل‌های مراقبت دهان و خمیردندان هستند که مانع از رشد باکتری‌ها شده و به کاهش بوی بدن دهان کمک شایانی می‌کنند.

رنگ‌ها و پوشش‌ها نیز در حال تبدیل شدن به یک نمونه سودآور هستند زیرا پوشش‌های حاوی نانوذرات نقره در صنایع خودروسازی، بهداشت و ساخت‌وساز مورداستفاده قرار می‌گیرند. استفاده از نانوذرات نقش اساسی در حفاظت از محصولات مقاوم در برابر پرتو فرابنفش و خوردگی می‌شوند.

نانوذرات نقره در بخش دارویی نیز در حال توسعه هستند چرا که طیف گسترده‌ای از خواص ضدویروسی، ضدتومور و ضدباکتری را از خود به نمایش می‌گذارند.

نانوذرات نقره در ارتوپدی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند و در بخش سیمان استخوان، ایمپلنت‌ها و پوشش‌های هیدروکسی آپاتیت برای جلوگیری از تشکیل زیست‌فیلم‌ها استفاده می‌شوند.