استفاده آزمایشی از ابرخازن‌های نانویی در اتوبوس‌ها

شرکت رایت باس قرار است به‌صورت آزمایشی ابرخازن‌های شرکت اسکلتون تکنولوژیز را در اتوبوس‌های مجهز به پیل سوختی مورد استفاده قرار دهد. دانسیته انرژی این ابرخازن‌ها دو برابر بیشتر از خازن‌های موجود در بازار است.

رایت‌باس (Wrightbus) از شرکت اسکلتون تکنولوژیز (Skeleton Technologies) درخواست کرده تا اولین فرصت برای تجاری‌سازی جدیدترین خازن اسکلتون تکنولوژیز را به آن‌ها بدهد. شرکت استونیایی اسکلتون تکنولوژیز و شرکت ایرلندی رایت‌باس در حال آماده شدن برای آزمایش خازن‌های جدید اسکلتون تکنولوژیز روی اتوبوس‌های مجهز به پیل‌های سوختی می‌شوند.

در این اتوبوس‌های هیدروژنی، ابرخازن‌های شرکت اسکلتون نقش حمایتی مهمی دارند. سامانه ابرخازنی با استفاده از بازیابی انرژی ترمز و استفاده مجدد آن‌ها برای ایجاد شتاب، به تامین انرژی اتوبوس کمک می‌کند. خازن‌های فوق‌العاده قوی به‌دلیل توانایی شارژ مجدد در چند ثانیه و پایداری بیشتر نسبت به باتری‌ها، مزیت‌ بیشتری دارند.

جوبامفورد از مدیران شرکت رایت‌باس می‌گوید: «خازن‌های بزرگ و پیل‌های سوختی ترکیبی ایده‌آل برای عملکرد بهتر و کم‌هزینه هستند اما تاکنون خازن‌ها دانسیته انرژی کمی داشته‌اند. فناوری گرافنی شرکت اسکلتون با عنوان Curved Graphene، با افزایش دو برابر دانسیته انرژی، پیشرفت‌های جدیدی را در این حوزه به ارمغان می‌آورند. بنابراین، برای استفاده انبوه در اتوبوس‌ها بسیار مناسب هستند.»

شرکت رایت‌باس تصمیم گرفته تا این ابرخازن‌های نانویی را که شرکت اسکلتون ادعا می‌کند دانسیته انرژی دو برابر بیشتر از خازن‌های معمولی رقبا ایجاد می‌کند را مورد استفاده قرار دهد. نتیجه عملکرد این ابرخازن‌ها پس از استقرار و آزمایش مشاهده خواهد شد.

برای مشارکت جدید با شرکت اسکلتون، رایت‌باس قصد دارد این آزمایش را در سال ۲۰۲۱ به پایان برساند. این مشارکت اولین رونمایی تجاری از نسل جدید ابرخازن‌های با دانسیته انرژی بالا شرکت اسکلتون است. ابرخازن‌هایی که در آن‌ها نوآوری‌های حوزه نانومواد استفاده شده ‌است.

مدیران اسکلتون معتقداند که طی ۵ سال آینده شاهد ۱۰۰۰ اتوبوس مجهز به پیل سوختی دارای این فناوری خواهیم بود.

ابرخازن‌ها که با میدان الکتریکی شارژ می‌شوند نیاز به واکنش شیمیایی ندارند و به سرعت شارژ می‌شوند. اسکلتون تکنولوژیز با استفاده از مشتقات کربنی دارای حفره‌های نانوساختار و مواد گرافنی اقدام به تولید ابر خازن می‌کند.

ابرخازن‌ها دارای طول عمر و توان انرژی بالاتری نسبت به باتری‌ها هستند. این ادوات قابلیت شارژ/دشارژ تا یک میلیون بار را داشته و در مدت چند ثانیه شارژ می‌شوند. اسکلتون تکنولوژیز در سال ۲۰۱۲ محصولاتی به بازار ارائه کرد و به ‌شدت مورد توجه صنعت موتورسیکلت، خودروسازی و بخش هوافضا قرار گرفت. در حال حاضر مشتری اصلی این شرکت را صنایع خودروسازی و آژانس هوایی اروپا تشکیل می‌دهد.