قراردادی برای تولید یک میلیارد دوز واکسن ضدکرونا

با توجه به زیرساخت‌های توسعه یافته موسسه سرم‌سازی هند، قراردادی میان این موسسه و شرکت نوواواکس منعقد شده تا یک میلیارد دوز واکسن ضد کرونا حاوی نانوذرات در این موسسه تولید شود.

موسسه سرم‌سازی هند که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان واکسن در جهان است، قراردادی با شرکت نوواواکس به امضا رسانده تا به این شرکت در تولید یک میلیارد دوز واکسن ضدکرونا موسوم به NVX-CoV2373 در سال آینده کمک کند. نوواواکس ظرفیت تولید سالانه ۲ میلیارد دوز واکسن دارد که در این قرارداد موسسه سرم‌سازی هند به اندازه نصف ظرفیت نوواواکس واکسن تولید خواهد کرد.

این واکسن ضدکرونا از مهندسی ژنتیک ویروس SARS-Cov-2 به‌دست‌ آمده است. در این واکسن از فناوری نانوذرات نوترکیبی شرکت نوواواکس برای ایجاد آنتی‌ژن استفاده شده‌است، آنتی‌ژنی که برعلیه پروتئین اسپایک ویروس کرونا در بدن تولید می‌شود. فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن چندی پیش در بریتانیا آغاز شد.

این موسسه سرم‌سازی به تازگی کارخانه‌ای در شهر پون راه‌اندازی کرده است که به‌عنوان بزرگترین کارخانه‌ای است که از زیست‌راکتور برای تولید واکسن استفاده می‌کند. ساز و کار این زیست‌راکتور به‌گونه‌ای است که کارایی دو برابر دارد؛ بنابراین می‌توان گفت که این موسسه سرم‌سازی می‌تواند دو برابر تولید واکسن نسبت به دیگر کارخانه‌ها داشته باشد که با این کار، هزینه تولید واکسن کاهش می‌یابد.

چند سال قبل، موسسه سرم‌سازی هند قصد داشت که ابعاد زیست‌راکتور خود را افزایش دهد و اکنون این موسسه از راکتورهایی تا ظرفیت ۶ هزار لیتر استفاده می‌کند. علاوه‌بر صرفه‌جویی در هزینه و فضا، این موسسه مزیت سرعت بالای تولید را نیز دارد.

در واقع استفاده از زیرساخت‌های این موسسه سرم‌سازی موجب شده تا شرکت‌های تولیدکننده واکسن بتوانند با سرعت بالا واکسن مورد نظر خود را تولید کرده بدون این که عملکرد و بهره‌وری دستخوش تغییر منفی شود. با این زیست‌ساخت‌ها شرکت‌ها می‌توانند ظرفیت کشت سلولی خود را در هر طبقه دو یا سه برابر کنند و در نتیجه صرفه‌جویی زیادی برای تولید واکسن انجام می‌شود.

این مزیت‌ها برای تولید واکسن ضدکرونا بسیار ایده‌آل است چرا که میلیاردها دوز از این واکسن با قیمت کم و در یک بازه زمانی کوتاه مورد نیاز است.