برگزاری جلسه پایانی دوره صنعتی کاربردهای فناوری نانو در «صنایع پوشش‌دهی سطح»

جلسه پایانی دوره صنعتی کاربردهای فناوری نانو در «صنایع پوشش‌دهی سطح» پنجشنبه ۳۰ بهمن‌ماه به مدت ۶ ساعت برگزار شد.

در راستای ترویج صنعتی فناوری نانو، چهارمین و آخرین جلسه دوه صنعتی فناوری نانو  با موضوع کاربردهای صنعتی فناوری نانو در «صنعت پوشش‌دهی سطح» با هدف معرفی توانمندی‌های فناوری نانو ایران و جهان در صنعت نانوپوشش‌ها، به شرکت‌ها، سازمان‌ها، جامعه صنعتی کشور و عموم علاقمندان و فعالان این حوزه با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، همکاری شرکت‌های فناوری نانو و ارائه محققان و فناوران فعال در این حوزه پنجشنبه ۳۰ بهمن‌ماه به‌مدت ۶ ساعت برگزار شد.

در ابتدای جلسه مهندس آتشی گلستان، مدیر کارخانه PVD گلفا، کاربردهای پوشش‌های نانو PVD  در صنایع مختلف را بیان کرد. وی در ارائه خود سرفصل‌های: انواع پوشش‌دهی و مقایسه آن‌ها، فرآیند PVD و انواع پوشش‌های انجام شده در کارخانه گلفا را مطرح نمود.

سپس مهندس حاجی هاشمی، مدیر تولید شرکت مهندسی سطح سوین پلاسما، در ارائه خود به معرفی و کاربرد پوشش‌های لایه نازک در صنعت به روش PVD و توانمندی‌ها و خدمات شرکت مهندسی سطح سوین پلاسما پرداخت.

سپس در ادامه دکتر حکیمی‌زاد، مدیر تولید و تحقیق و توسعه شرکت نانو آبکار ایساتیس، پوشش‌های نانوساختار اکسیدی و ایجاد آن‌ها به روش آندایزینگ را توضیح داد.

در ادامه بخش قبل، خانم دکتر رحمتی، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت پلاسما اکسید پارس، پوشش‌های نانوساختار اکسیدی  و ایجاد آن‌ها به روش PEO) را توضیح داد.
در آخرین ارائه این برنامه خانم دکتر خمسه، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه رنگ، طراحی و کاربرد پوشش‌های نوین نانوساختار سخت و مقاوم به خوردگی در صنایع را توضیح و ارائه داد.

همچنین در قسمت پایانی برنامه، هم اندیشی فعالان حوزه صنعت پوشش‌دهی سطح انجام شد و حاضران به بیان نظرات، پیشنهادات، انتقادات و بحث و تبادل نظر در خصوص این برنامه و همچنین راهکارهای توسعه فناوری نانوپوشش در صنایع و رفع نیازها و مشکلات کشور با این فناوری پرداختند.
علاوه بر ارائه‌های صورت گرفته در این دوره صنعتی، به‌عنوان برنامه اختتامیه، تور صنعتی مجازی بازدید از نمایشگاه توانمندی‌های فناوری نانو ایران در حوزه نانوپوشش‌ها، در ساعت ۱۱ روز شنبه دوم اسفندماه، با راهبری مهندس رضا سلطانعلی‌زاده، مدیر شبکه تبادل فناوری نانو در صفحه اینستاگرام نانو و صنعت به نشانی (https://www.instagram.com/indnano.ir)، برگزار شد. مدیران، صنعتگران و سایر علاقمندان می توانند لایوتورهای صنعتی را در این صفحه مشاهده نمایند.

شایان ذکر است این رویداد با حمایت معنوی انجمن خوردگی ایران، انجمن صنایع آبکاری ایران، انجمن علوم و تکنولوژی سطح ایران، نشریه پوشش‌های سطحی و نشریه پیام آبکار در معرفی و اطلاع‌رسانی به جامعه متخصصین حوزه پوشش‌دهی سطح برگزار شد.

مجموعه‌های علاقمند به ارتباط با شرکت‌ها و فناوران این دوره، همچنین شرکت‌ها، سازمان‌ها و صنایع علاقمند به آشنایی با فناوری نانو در حوزه‌های مختلف صنعتی، می‌توانند درخواست خود را به ایمیل ips@nano.ir  ارسال و یا با شماره ۰۹۱۹۰۳۹۹۰۶۱ تماس حاصل و یا از طریق واتساپ پیام ارسال نمایند. شایان ذکر است، مجموعه‌های علاقمند به توسعه فناوری محصولات و یا رفع نیازهای خود با فناوری نانو می‌توانند فرم تبادل فناوری را تکمیل و به ایمیل فوق ارسال نمایند تا پس از بررسی و شناسایی فناور و فناوری مناسب، مشاوره و هماهنگی جهت انتقال فناوری به آن‌ها با حمایت‌های ستاد توسعه فناوری نانو صورت پذیرد.