تاسیس یک شرکت مشترک برای ساخت باتری‌های نانویی خودرو

برای پذیرش بهتر خودروهای الکتریکی در جهان باید باتری‌های قوی‌تری ساخته شود. در این راستا یک شرکت نانویی با یکی از تولیدکنندگان قطعات خودرو وارد همکاری مشترک شده و یک شرکت جدید با سرمایه‌گذاری مشترک تاسیس کرده‌اند. هدف از این کار، تولید باتری‌های جدید نانویی برای استفاده در خودروهای الکتریکی است.

شرکت نانواکسپلور (NanoXplore) تولیدکننده گرافن و شریک آن، مارتینرا اینترنشنال (Martinrea International)، از یک سرمایه‌گذاری مشترک، برای توسعه باتری خودرو‌های الکتریکی (EV) تقویت شده با گرافن، خبر دادند. آن‌ها اقدام به تاسیس یک شرکت به‌نام ولتااکسپلور (VoltaXplore Inc) کردند.

قرار است در سال آینده ولتااکسپلور کارخانه خود را در مونترال کانادا برای تولید باتری‌های EV تقویت شده با گرافن افتتاح کند.

این دو شرکت اظهار داشتند که نمایش موفقیت‌آمیز عملکرد باتری با استفاده از گرافن همراه با بازخورد مثبت مشتریان، از ساخت یک مرکز تولید باتری در کانادا پشتیبانی می‌کند.

پت د ارامو، مدیرعامل شرکت مارتینرا اینترنشنال می‌گوید: «مارتینرا حامی جدی گرافن است که به روش‌های مختلف به وارد شدن گرافن به بازار کمک می‌کند. ما یک شریک دیرینه برای نانواکسپلور بوده‌ایم و برای این همکاری بسیار هیجان‌زده هستیم. گرافن با بهبود زمان شارژ و مسافت خودرو، یک فناوری تمایزدهنده خواهد بود و در نهایت فناوری باتری حالت جامد را زودتر به بازار وارد می‌کند. ترکیب فناوری‌های سبک و پیشرفته ما با باتری‌های تقویت شده با گرافن، گام بزرگی در جهت پیشرفت حوزه خودروهای الکتریکی است.»

این دو شرکت همکاری خود را در سال ۲۰۱۷ آغاز کرده‌اند. با این سرمایه‌گذاری مشترک، مارتینرا اینترنشنال قادر خواهد بود که تخصص خود را به‌عنوان تولید کننده برجسته سازه‌‌های سبک و سیستم‌های پیشرانه در بازارهای خودرو و صنایع دیگر، با موقعیت شرکت نانواکسپلور به‌عنوان یک شرکت بزرگ در حوزه گرافن و مواد تقویت‌شده با گرافن، ترکیب کند.

سروش نظرپور، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت نانواکسپلور، می‌گوید: «یکی از کلیدهای آینده یک وسیله نقلیه الکتریکی، بهبود قابل توجه باتری‌ها است و ما معتقدیم که می‌توانیم بخشی از این راه حل باشیم. این کار هم در ولتااکسپلور و هم به‌عنوان یک ارائه دهنده گرافن در نانواکسپلور اتفاق می‌افتد. ما همچنان از همکاری خود با مارتینرا اینترنشنال بهره‌مند می‌شویم و این گام دیگری در روابط کاری موفق ماست.»

این دو شرکت، هر یک در ابتدا ۴ میلیون دلار به‌عنوان سرمایه اولیه و حمایت از ساخت و ساز در سرمایه‌گذاری مشترک، سرمایه‌گذاری می‌کنند و هرکدام متعهد می‌شوند که درصورت لزوم ۶ میلیون دلار سرمایه اضافی برای توسعه فراهم کنند.

مارتینرا یک شرکت بین‌المللی در حوزه ساخت قطعات خودرو است که بیش از ۱۴ هزار کارمند در ۵۰ کارخانه خود در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، آسیا و آمریکا دارد. مارتینرا در بخش تولید قطعه، مونتاژ، ساخت ماژول و سامانه‌های مدیریت سیال و همچنین ارائه رهیافت‌های کاهش وزن در حوزه خودروسازی فعالیت دارد.