فراخوان شرکت در چالش نوآوری اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشکی تیتانیومی و فولادی با پوشش DLC

فراخوان شرکت در چالش نوآوری اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشکی تیتانیومی و فولادی با پوشش DLC اعلام شد. علاقه‌مندان تا ۲۸ خردادماه برای ثبت‌نام در این فراخوان فرصت دارند. پذیرش طرح‌ها از طریق سایت اینوتن (http://innoten.ir) انجام می‌شود. هدف اصلی این چالش، ایجاد پوشش DLC روی مته­‎‌های دندان­پزشکی از جنس فولاد زنگ‌نزن ۳۱۶L و همچنین ایمپلنت‌های دندانی از جنس آلیاژهای تیتانیوم است. این پوشش باید از مقاومت به سایش، فرسایش و مقاومت به خوردگی مطلوبی برخوردار باشد. زیست سازگاری، کاهش فعالیت باکتری، استحکام چسبندگی مناسب و ضریب اصطکاک پایین از دیگر ویژگی‌های مدنظر برای پوشش مذکور است.

اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشکی تیتانیومی و فولادی با پوشش DLC؛ تجهیزات دندانپزشکی به‌علت آن‌که در فضای داخل دهان مورد استفاده قرار می‌گیرند لازم است دارای ویژگی‌های خاصی ‌باشند. مقاومت به سایش نخستین ضرورت این تجهیزات است. این تجهیزات ضمن تماس با بافت سخت مینای دندان، در محیط اسیدی بزاق دهان قرار دارند؛ لذا به‌طور مداوم در معرض خوردگی نیز هستند. همچنین به‌علت کاربری آن‌ها در محیط دهان، نباید محل تجمع باکتری‌ها و  عوامل بیماریزا باشند.
از این رو اینوتن فراخوان پیش رو به هدف رفع چالش مذکور، برای شناسایی و انتخاب پوششی که دارای ویژگی‌های زیست سازگار و در عین حال دارای خواص کاهش تجمع باکتری، مقاوم به سایش و خوردگی بر روی ایمپلنت‌های تیتانیومی و ابزارهای دندانپزشکی از جنس فولاد زنگ‌نزن باشد مطرح نموده است. لذا از تمامی علاقمندان اعم از دانشجویان، پژوهشگران و… و شرکت های فناور که توانایی رفع چالش مطرح شده را دارند، دعوت می‌شود که در این چالش شرکت نمایند.
شایان ذکر است که این چالش با حمایت «شبکه تبادل فناوری» برگزار خواهد شد و به تیم‌های برگزیده در مرحله اول؛ ( ۷.۵ میلیون تومان گرنت نقدی تولید محصول + ۷.۵ میلیون تومان گرنت آزمایشگاهی) و در مرحله دوم جوایز نقدی ۱۵ میلیون تومانی و ۱۰ میلیون تومانی به ترتیب به برگزیدگان اول و دوم اهدا خواهد شد.
برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس www.innoten.ir مراجعه فرمایید.