فروش نقاط کوانتومی به صنعت الکترونیک

شرکت‌ بریتانیایی نانوکو که فعال در حوزه نقاط کوانتومی است، از آغاز فاز دوم همکاری با یکی از شرکت‌های حوزه الکترونیک خبر داد. قرار است در فاز دوم نیز شرکت نانوکو، نقاط کوانتومی تولیدی خود را در اختیار این شرکت قرار دهد.

نانوکو (Nanoco Group)، یکی از شرکت‌های پیشرو در تولید نقاط کوانتومی عاری از کادمیوم و سایر مواد نانویی اعلام کرد که توافق‌نامه‌ای برای یک پروژه توسعه‌ای با یکی از شرکت‌های اروپایی امضا کرده است، شرکتی که در صنعت الکترونیک فعالیت دارد.

فاز اول این پروژه در ماه مه سال ۲۰۲۰ آغاز شد و اولین کاری بود که در قالب این توافق‌نامه درازمدت برای تامین نقاط کوانتوم انجام شد.

با موفقیت‌های به‌دست آمده در فاز اول این پروژه، دو شرکت وارد فاز دوم همکاری می‌شوند. در قالب این پروژه نانوکو به کار کردن روی طیف وسیعی از مواد برای تعدادی از کاربردهای بالقوه ادامه خواهد داد.

با پیشرفت‌های این پروژه و دیگر پروژه‌های در دست انجام شرکت نانوکو، درآمد این شرکت در سال جاری تقریباً ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.

برایان تنر، مدیرعامل شرکت نانوکو، اظهار داشت: «این مرحله مهم بعدی در کار ما با مواد الکترونیکی است. تحویل موفقیت‌آمیز مواد مورد توافق در این پروژه نشان‌دهنده علاقه صنعت الکترونیک به فناوری نانوکو در میان مدت است. رشد روندهای عظیم (mega-trends) در بخش‌های مختلف با استفاده از حسگرهای مادون قرمز در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ بسیار چشمگیر در سرتاسر جهان شتاب گرفت. فناوری نانوکو قابلیت‌های زیادی برای دستگاه‌های موجود در این بخش‌ها ایجاد می‌کند. این موضوع چشم‌اندازی امیدوار کننده برای بهره‌برداری از مواد ما در تولید مواد الکترونیکی ایجاد می‌کند.»

شرکت نانوکو یکی از تولیدکنندگان نقاط کوانتومی عاری از کادمیم است که این ترکیبات فلورسانس را برای استفاده در حوزه‌های مختلف به بازار عرضه کرده است. این نقاط کوانتومی کاربرد منحصر به فردی در صنعت تولید نمایشگر پیدا کرده است، به طوری که انتظار می‌رود این نقاط در چند سال آینده در حوزه تولید نمایشگر به‌صورت رایج مورد استفاده قرار گیرد. این شرکت انگلیسی که از دانشگاه منچستر منشعب شده‌ است، از جمله شرکت‌هایی است که آینده درخشانی برای آن تصور می‌شود.

منع فروش نمایشگرهای حاوی کادمیم موجب رونق بیشتر کسب و کار شرکت نانوکو شده‌است. کادمیم یکی از شش ماده‌ای است که از سوی اروپا با ممنوعیت استفاده در تجهیزات الکترونیکی مواجه بوده و جزو فلزات سنگین بسیار خطرناک دسته‌بندی می‌شود. میزان سمیت این ماده ده برابر بیشتر از جیوه و سرب است. بیشتر نمایشگرها و تلویزیون‌های ساخته شده در دنیا توسط شرکت‌هایی نظیر سامسونگ روی راهبرد استفاده از فناوری نقاط کوانتومی عاری از کادمیم متمرکز است.  شرکت‌های مختلفی در حال تغییر راهبرد و گسیل‌شدن به سوی استفاده از فناوری عاری از کادمیم هستند تا خطرات زیست‌محیطی محصولات خود را به حداقل برسانند. شرکت نانوکو معتقد است که اختلاف اندک میان کارایی کادمیم و جایگزین‌های کادمیم نباید دلیلی برای استفاده از آن باشد. مسئولان شرکت نانوکو معتقدند که پذیرش فناوری نقاط کوانتومی با آهستگی انجام می‌شود این در حالی است که تغییر قوانین و اعمال محدودیت برای استفاده از نقاط کوانتومی کادمیمی نیز چندان روی بهبود بازار تأثیر مثبت نداشته است.