همکاری مشترک برای توسعه فناوری نانوذرات لیپیدی

شرکت ای‌دآر‌ان‌ای ایمونوتراپیکس (eTheRNA immunotherapies) و دانشگاه گنت همکاری مشترکی برای توسعه و تجاری‌سازی فناوری mRNA آغاز کرده‌اند.

نانوذرات لیپیدی برای تحویل mRNA باعث افزایش مقاومت در برابر حرارت mRNA، مقاوم‌سازی در برابر تجزیه زیستی و ایمنی شده و راه را برای درمان‌های جدید هموار می‌کند.

ای‌دآر‌ان‌ای ایمونوتراپیکس شرکتی در مرحله بالینی و در حال توسعه ایمنی درمانی mRNA برای درمان سرطان و بیماری‌های عفونی است.

طبق مفاد این توافق‌نامه، شرکت ای‌دآر‌ان‌ای ایمونوتراپیکس حقوق انحصاری جهانی را برای تجاری‌سازی نوعی جدید از لیپیدهای یونیزه شونده را دریافت کرده است. این فناوری که با همکاری گروه تحقیقاتی پروفسور برونو د گیست از دانشگاه گنت توسعه یافته، برای تولید نسل جدید نانوذرات لیپید (LNP) تهیه شده‌ است. فرمولاسیون لیپیدهای یونیزه‌کننده عامل اصلی فعالیت نانوذرات لیپیدی هستند، باعث افزایش به دام افتادن و تثبیت mRNA در LNP و آزادسازی محموله mRNA به سیتوپلاسم سلول می‌شوند که در ادامه mRNA به پروتئین درمانی مورد نظر پزشکان ترجمه می‌شود. این لیپیدهای یونیزه‌شونده برای بهبود تجزیه زیستی طراحی شده‌اند، بنابراین مشخصات ایمنی بهتری ارائه می‌دهند. علاوه‌بر این، انتظار می‌رود نانوذرات لیپیدی فرموله شده با این لیپیدهای یونیزه، دارای خواص حرارتی پایدار مطلوبی باشند و نیاز به ذخیره‌سازی زنجیره سرد محصول نهایی را کاهش دهند.

استیون پاول، مدیرعامل شرکت ای‌دآر‌ان‌ای ایمونوتراپیکس می‌گوید: «ما خوشحالیم که با آزمایشگاه پروفسور برونو دگیست از دانشگاه گنت با تخصص ارزشمند و ترکیبی در زمینه شیمی، فناوری‌ نانو و ایمونولوژی همکاری می‌کنیم. این توافق‌نامه همکاری و مجوز به ما امکان دسترسی به نانوذرات لیپیدی با قابلیت مقاومت در برابر حرارت و مشخصات ایمنی بهبود یافته را می‌دهد. لیپیدهای جدید یونیزه با ویژگی‌های بهبود یافته زمینه تولید نسل دوم نانوذرات لیپیدی را فراهم می‌کنند که برای توسعه واکسن‌های پیشگیری‌کننده و مقابله با تومور در آینده استفاده می‌شود.»

پروفسور برونو د گیست، از دانشگاه گنت می‌گوید: «من خوشحالم که همکاری طولانی مدت من با دکتر استفان دی‌دوکر از شرکت ای‌دآر‌ان‌ای ایمونوتراپیکس داشته‌ام. من همچنین می‌خواهم از حمایت شورای تحقیقات اروپا (ERC) قدردانی کنم که آزمایشگاه من را در این زمینه تحقیقاتی پشتیبانی کرد.»