اثبات اثربخشی یک نانوذره روی سرطان سر و گردن

نانومحصول شرکت نانوبیوتیکس برای درمان سرطان سر و گردن در بیماران مسن و ضعیف اثربخشی بالایی دارد.

به گفته محققان، دو رژیم درمانی برای درمان بیماران مسن یا ضعیف مبتلا به سرطان سر و گردن (HNSCC) نویدبخش بوده است. اولین روش درمانی مربوط به نانوذرات NBTXR3 می‌شود که توسط شرکت نانوبیوتیکس (Nanobiotix) توسعه یافته است. استفاده از این نانوذرات به دنبال رادیوتراپی، کارآیی درمان و تحمل را در بیماران مسن یا ضعیف مبتلا به HNSCC پیشرفته محلی در مرحله ۱ آزمایش نشان داده است.

دومین روش درمانی، استفاده از paclitaxel، carboplatin و cetuximab (PCC) است. براساس نتایج یک مطالعه، برای بیماران مسن یا ضعیف مبتلا به HNSCC که قبلاً درمان نشده‌اند، این روش اثربخش بوده است. نتایج هر هر دو مطالعه در نشست سالانه انجمن سرطان شناسی بالینی آمریکا در سال ۲۰۲۱ ارائه شد.

NBTXR3 یک تقویت کننده رادیویی جدید است که از نانوذرات اکسید هافنیوم تشکیل شده‌است که یکبار به‌صورت داخل توموری تزریق شده و با پرتودرمانی فعال می‌شود. NBTXR3دارویی مرکب از نانوذرات بلوری است که برای افزایش کارایی پرتودرمانی ساخته شده‌است. این نانودارو قبل از تابش پرتو به بیمار به‌صورت وریدی تزریق می‌شود و مسئولان شرکت نانوبیوتیکس معقتداند که اثرات ضد تومور پرتودرمانی را افزایش می‌دهد؛ بنابراین بیمار برای انجام جراحی آمادگی بهتری پیدا می‌کند.

در مطالعه‌ای که روی این دارو انجام شده، ۵۲ بیمار ثبت‌نام کردند تا دوز مناسب برای درمان تعیین شود. آن‌ها دارای میانگین سنی ۷۱٫۶ سال (۴۴٫۵-۸۹٫۹ سال)، ۷۱٫۲ درصد مردان، ۵۳٫۸ درصد تومورهای حلق و ۴۶٫۲ درصد تومورهای حفره دهان بودند. میانگین پیگیری برای درمان ۸٫۱ ماه بود. همه ۵۲ بیمار از نظر ایمنی قابل ارزیابی بودند و همه آن‌ها عوارض جانبی (AEs) را تجربه کردند. درجه سه چهارم AE در ۲۰ درصد از بیماران گزارش شد. به نظر می‌رسد این نانوذره همراه با پرتودرمانی نتایج قابل قبولی ارائه می‌دهد.

نانوبیوتیکس یکی از شرکت‌هایی است که در حوزه‌ نانوپزشکی فعالیت داشته و به ‌دنبال ارائه‌ راهبردهای جدیدی برای درمان سرطان است.

NBTXR3 قبلاً برای سارکوم بافت نرم پیشرفته محلی در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا تأیید شده‌‌ است. هنوز هم  نانوبیوتیکس به دنبال این است که ابتدا آن را به‌عنوان یک عامل واحد برای سرطان سر و گردن (HNSCC) در آمریکا توزیع کند.

NBTXR3 محصولی است که برای از بین بردن تومور سرطانی طراحی شده و با رادیودرمانی فعال می‌شود. این نانودارو از طریق از بین بردن فیزیکی سلول با تومور مقابله کرده و سیستم ایمنی بدن را نیز علیه سرطان فعال می‌کند. این نانوداروی ضدسرطان دارای پتانسیل‌های درمانی بالایی است، به‌طوری که می‌تواند شرایط موجود در بازار را تغییر دهد. همچنین این راهبرد به‌گونه‌ای طراحی شده که نیازهای موجود در بخش پزشکی را برای تعداد زیادی از بیماران پاسخ دهد. براساس داده‌های بالینی و پیش‌بالینی، NBTXR3 می‌تواند سنگ بنای فناوری جدیدی در بخش ایمنوآنکولوژی باشد. نانوبیوتیکس راهبردهای مختلفی برای درمان سرطان دارد که از آن جمله می‌توان به روش NanoXray اشاره کرد که یک روش مکمل رادیودرمانی است و کارایی درمان سرطان را افزایش می‌دهد. با استفاده از این روش می‌توان بافت‌های سرطانی صلب را از بین برد. سرطان‌هایی نظیر سرطان سر و گردن، سرطان کبد، سرطان پروستات و سرطان پستان با استفاده از این روش قابل درمان است.