روشی برای تعیین اثربخشی واکسن‌های ضدکرونا

گروهی از محققان یک روش نانومکانیکی جدید برای آزمایش‌های سریع و یک مرحله‌ای ایجاد کرده‌اند که می‌تواند پاسخ ایمنی ناشی از انواع مختلف ویروس کرونا را به سرعت مشخص کند. این آزمایش برای بررسی اثربخشی واکسن‌های کرونا بسیار مناسب است.

روش آن‌ها ابزار جدیدی برای ردیابی ایمنی عفونت در طول زمان و تجزیه و تحلیل نامزدهای جدید واکسن ارائه می‌دهد.

با هدایت پروفسور مارتین هگنر، محقق اصلی در مرکز ترینیتی برای تحقیق در مورد نانوادوات و نانوساختارهای تطبیقی (CRANN)، این گروه تحقیقاتی روشی کمی برای طبقه‌بندی مستقیم خواص متغیرهای اتصال برای غربالگری انواع نوظهور ویروس ارائه کردند.

مزیت اصلی این روش جدید در مقایسه با روش‌های موجود مانند آزمایش ELISA این است که این روش جدید در حالی که به همان اندازه حساس است، قادر به تشخیص مستقیم انواع مختلف ویروس‌ها بوده و می‌تواند این کار را در کسری از زمان انجام دهد.

پروفسور هگنر و همکارانش بر انواع نگران‌کننده ویروس کرونا و پاسخ ایمنی هومورال ایجاد شده تمرکز کردند. ایمنی هومورال یک واکنش ایمنی بوده که به واسطه آنتی‌بادی انجام می‌شود. این پاسخ هنگامی رخ می‌دهد که مواد خارجی در بدن تشخیص داده شود. با توجه به اینکه ویروس کرونا جهش‌های قابل توجهی در پروتئین سنبله خود ایجاد کرده است، این موضوع می‌تواند اثر واکسن‌های فعلی و درمان‌های آنتی‌بادی مونوکلونال را تضعیف کند.

فناوری توسعه یافته توسط پروفسور هگنر و تیمش می‌تواند به مطالعات توسعه واکسن در مرحله ۱ تا ۳ با تمرکز بر مقایسه الگوهای حفاظتی و تجزیه و تحلیل نامزدهای جدید واکسن کمک کند. یافته‌های این تیم در مجله بین رشته‌ای Nanoscale Advances منتشر شده‌ است.

پروفسور هگنر می‌گوید: «اندازه‌گیری‌های ما با تجزیه و تحلیل آماری مطابقت دارد. ما معتقدیم که این فناوری جدید می‌تواند به بهبود و سرعت بخشیدن فرایند هدایت بهداشت عمومی کمک کند.» این روش مستقیم، فرآیند آماده‌سازی نمونه که در ELISA شامل بسیاری از شستشوها و مراحل انتظار می‌شود، را بسیار ساده می‌کند. بنابراین، مقدار مواد مصرفی مورد نیاز و در نتیجه هزینه نسبی را کاهش می‌دهد و برای استفاده در شرایط اضطراری مناسب خواهد بود.»