استفاده تجاری از نانولوله‌ها در تولید سیم

شرکت ای‌ام‌ال‌تری‌دی (AML3D) واقع در ایالت استرالیای جنوبی با دانشگاه دیکین برای توسعه فناوری نانولوله نیترید بور همکاری می‌کند.

شرکت ای‌ام‌ال‌تری‌دی دو پروژه امکان‌سنجی مشترک را با دانشگاه دیکین ملبورن اغاز کرده است که در آن نانولوله‌های نیترید بور (BNNTs) را  برای به کار‌گیری در فناوری تولید افزودنی سیم (WAM) بررسی کند.

این مطالعات در موسسه Frontier Materials دانشگاه دیکین انجام خواهد شد و دو روش جدید برای ترکیب نانولوله‌های نیترید بور در آلومینیوم به منظور استفاده در فناوری تولید افزودنی سیم با هدف تجاری‌سازی سریع فرآیند بررسی خواهد شد.

انتظار می رود کامپوزیت پیشنهادی پیامدهای گسترده‌ای برای چاپ سه‌بعدی فلز در مقیاس جهانی داشته باشد. نانولوله‌های نیترید بور قوی‌ترین و پیشرفته‌ترین الیاف جهان هستند که توانایی بهبود خواص آلیاژهای مورد استفاده در  تولید افزودنی سیم را دارند.

افزودن نانولوله‌های نیترید بور به آلومینیوم و سایر فلزات می‌تواند فلزات قوی‌تر و سبک‌تری (تا ۱۰۰ برابر استحکام فولاد)، با ضریب هدایت حرارتی تا ۷٫۵ برابر بیشتر و توانایی تحمل دمای بیش از ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد ایجاد کند. همچنین می‌تواند دامنه کاربردهای فناوری WAM را در بخش‌های صنایع کلیدی نظیر هوافضا، دریایی، دفاع و حمل‌ونقل را گسترش دهد.

اندرو سیلز، مدیرعامل شرکت ای‌ام‌ال‌تری‌دی گفت که این پروژه‌ها فرصتی برای توسعه «محصولات جدید و متحول‌کننده» با پیامدهای گسترده برای WAM و صنعت بزرگتر چاپ سه‌بعدی فلز خواهد بود.

او گفت: «موفقیت در توسعه مداوم آلیاژ با استحکام بالا برای فرآیند WAM، فرصت تجاری قابل توجهی را برای ما ایجاد کرده است تا نانولوله‌های نیترید بور را در مواد اولیه سیم خود بگنجانیم. توسعه موفقیت آمیز این آلیاژهای خاص این پتانسیل را دارد که ما با پیشرفت قابل توجهی فرصت‌ها را برای محصولات و اجزای سازنده در تمام بخش‌های هدف استفاده کنیم و پتانسیل اضافه کردن فرصتی دیگر برای تغییر بازی برای شرکت ای‌ام‌ال‌تری‌دی ایجاد شود.»

سیلز گفت که در تحقیقات انجام شده روی نانولوله‌های نیترید بور خواص پیشرفته این نانومواد را شناسایی کرده و گامی به سوی پذیرش تجاری گسترده آن برداشته است.

او گفت: «با بهبود ظرفیت تولید جهانی و کاهش هزینه‌های تولید، پیش‌بینی می‌شود که نانولوله‌های نیترید بور بازار مواد پیشرفته را متحول کنند. ما هیجان زده هستیم که این فناوری نوظهور را با چاپ سه بعدی فلزات برای پیشبرد مزیت رقابتی فناوری WAM خود پیش ببریم.»