کشف نانوحباب‌هایی در بدن که ویروس کرونا را به دام می‌اندازد

با راه‌اندازی استارتاپی به نام اگزومریا، محققان به دنبال تبدیل کشف جالب خود به یک محصول دارویی هستند. آن‌ها قصد دارند نانوحباب‌هایی که به صورت طبیعی در بدن تشکیل شده و با ویروس کرونا مقابله می‌کند را به صورت پتنتی ثبت کرده و آن را تجاری‌سازی کنند.

دانشمندان “نانو حباب‌هایی” را در خون بیماران مبتلا به کووید۱۹ کشف کرده اند، پروتئین هایی که می توانند به‌عنوان طعمه ویروس عمل کرده و از اندام‌های بدن محافظت کنند.

با وجود نوآوری و تحقیقات زیادی که انجام شده، کووید هنوز هیچ درمانی ندارد. واکسن‌هایی وجود دارند که سطوح قابل توجهی از محافظت در برابر مرگ و بستری شدن در بیمارستان را برای افرادی که به آن‌ها دسترسی دارند، می‌دهد. داروها و درمان‌هایی وجود دارند که می‌توان پس از بستری شدن در بیمارستان تجویز کرد، از آنتی‌بیوتیک‌ها برای جلوگیری از عفونت و لوله‌گذاری برای حمایت از تولید اکسیژن، همه می‌تواند به بیمار کرونایی کمک کند.

خون افرادی که از ویروس جان سالم به در می‌برند دارای آنتی‌بادی است، اما بسته به نوع بیماری، ماهیت بیماری و مدت زمانی که از بیماری گذشته باشد، سطح آنتی‌بادی‌ها متفاوت است.

اکنون، دانشمندان در نورث وسترن مدیسین و مرکز سرطان اندرسون MD دانشگاه تگزاس، «نانو حباب‌های» طبیعی حاوی پروتئین ACE2 (evACE2) را در خون بیماران کرونایی شناسایی کرده‌اند.

دکتر راغو کالوری، رئیس زیست‌شناسی سرطان در مرکز سرطان اندرسون MD گفت: «ما راهی طبیعی برای مهار این ویروس ویرانگر کشف کرده‌ایم.»

این ذرات در اندازه نانو می‌توانند عفونت از طریق سویه‌های مختلف ویروس را محدود کنند.

پروتئین evACE2 چیست و چگونه کار می‌کنند؟ این پروتئین‌ها به صورت «دسته‌ای» عمل می‌کند که ویروس می‌تواند به آن بچسبد. این پروتئین‌ها کووید را فریب می‌دهند تا باور کنند که در حال ورود به یک سلول واقعی است. این کار را با پرت کردن حواس ویروس از پروتئین ACE2 واقعی روی سلول‌ها انجام می‌دهد. پروتئین ACE2 مانند دری است که ویروس برای آلوده کردن سلول وارد آن می‌شود.

پروتئین‌های evACE2 حباب‌های لیپیدی (چربی) کوچکی در اندازه نانوذره هستند که پروتئین ACE2 را بیان می‌کنند، به همین دلیل به‌عنوان دسته‌هایی توصیف می‌شوند که ویروس می‌تواند به آن چنگ بزند. پروتئین اسپایک ویروس به جای ACE2 سلولی دسته evACE2 را می گیرد و از ورود آن به سلول جلوگیری می‌کند.

در واقع به جای در اصلی، ویروس وارد یک تله می شود. پس از دستگیری و به دام افتادن، ویروس یا به طور بی ضرر در همان اطراف شناور می‌شود یا توسط یک سلول ایمنی ماکروفاژ پاک می شود. در آن مرحله، دیگر نمی‌تواند باعث عفونت شود.

چه کسی پروتئین evACE2 دارد؟

هرچه یک بیماری شدیدتر باشد، سطوح evACE2 در خون بیمار کووید بالاتر است. طبق مطالعات پیش بالینی این تیم، evACE2 به عنوان یک پاسخ طبیعی ضد ویروسی در خون انسان وجود دارد. در حالی که آنتی بادی‌ها نیز وجود دارند، پروتئین evACE2 در کنترل طیف وسیعی از انواع بهتر عمل می‌کند.

بیش از سی نویسنده روی این تحقیق با هم کار کردند، و اکنون دو موسسه کلیدی در حال ثبت اختراع evACE2 هستند.

آن‌ها سپس با شرکای صنعتی همکاری خواهند کرد و evACE2 را به‌عنوان یک محصول درمانی زیستی که شبیه اسپری بینی یا تزریق است، توسعه خواهند داد.

دکتر هیپینگ لیو، یکی از همکاران، نویسنده ارشد این مطالعه، گفت: «هرگاه یک سویه جهش یافته جدید SARS-CoV-2 گسترش یابد، واکسن اصلی و آنتی‌بادی های درمانی ممکن است قدرت خود را در برابر آلفا، بتا، دلتا و جدیدترین گونه‌های اومیکرون از دست بدهند.»

لیو و یکی دیگر از نویسنده‌های ارشد، دین فنگ، شرکت استارت‌آپی اگزومریا (Exomira) را راه‌اندازی کرده‌اند تا این حق اختراع را بگیرند و evACE2 را به‌عنوان یک دارو توسعه دهند.

دکتر لیو همچنین گفت: «زیبایی evACE2 قدرت فوق‌العاده آن در مسدود کردن گونه‌های گسترده کروناویروس‌ها، از جمله SARS-CoV-2 فعلی و حتی ویروس‌های SARS آینده از آلوده کردن انسان است.»