ثبت پتنت درمان سپسیس با استفاده از نانوذرات

دفتر تجاری‌سازی فناوری بنیاد تحقیقات پردو به تازگی فناوری جدیدی را که در دانشگاه پردو توسعه یافته به صورت پتنتی برای ثبت به دفتر اختراعات آمریکا ارائه کرده است. در این پتنت جزئیاتی در مورد استفاده از نانوذرات برای مقابله با سپسیس درج شده است.

محققان دانشگاه پردو در حال توسعه یک روش درمان برای مقابله با سپسیس (گندخونی) هستند و در حال حاضر به دنبال ثبت پتنت دستاوردهای خود هستند که می‌تواند سالانه بر زندگی میلیون‌ها انسان تأثیر بگذارد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری گزارش می‌دهد که حداقل ۱٫۷ میلیون بزرگسال آمریکایی سالانه به سپسیس مبتلا می‌شوند. این بیماری به علت واکنش شدید نسبت به عفونت رخ می‌دهد؛ بدن برای مقابله با تهدید، حجم بالایی مواد شیمیایی را به جریان خون می‌فرستد. این امر باعث التهاب شدید می‌شود که با گذشت زمان خونرسانی را کند کرده و به اندام‌ها آسیب می‌رساند. در نتیجه این مشکل سالانه تقریباً ۲۷۰۰۰۰ نفر می میرند. از هر سه بیمار که در بیمارستان فوت می کنند، یک نفر مبتلا به سپسیس است. سپسیس زمانی رخ می دهد که پاسخ ایمنی بدن به عفونت یا آسیب کنترل نشده باشد. مواد شیمیایی یا پروتئین های آزاد شده در خون منجر به نشت رگ های خونی، التهاب و لخته های خونی گسترده می شوند. این شرایط منجر به اختلال در جریان خون می شود که می تواند باعث آسیب اندام و مرگ شود.

یون یئو رهبری این تیم تحقیقاتی را در پوردو بر عهده دارد. آن‌ها نانوذرات زیست سازگاری را توسعه می‌دهند که سپسیس را از طریق تزریق داخل وریدی درمان می‌کنند.

یئو گفت پلی‌میکسین B، یک آنتی‌بیوتیک سنتی، می‌تواند اندوتوکسین‌هایی را که باعث نوع خاصی از سپسیس می‌شوند، غیرفعال کند، اما این ماده ممکن است برای کاربرد سیستمیک بسیار سمی باشد.

یئو گفت: «فرمول‌های نانوذرات ما سمیت محدودکننده دوز پلی‌میکسین B را بدون از دست دادن توانایی آن در غیرفعال کردن اندوتوکسین‌ها کاهش می‌دهند.»

در مدل‌های موش مبتلا به سپسیس ، ۱۰۰ درصد موش‌های تیمار شده با نانوذرات پوردو از التهاب بیش از حد محافظت شده و زنده ماندند. وی می‌گوید: «این فناوری به عنوان یک گزینه امن و راحت برای بیماران و پزشکان نویدبخش است.»

یئو این نانوذرات را به دفتر تجاری سازی فناوری بنیاد تحقیقات پوردو ارائه کرد که برای حفاظت از مالکیت معنوی از اداره ثبت اختراع و علائم تجاری آمریکا و اداره ثبت اختراعات اروپا درخواست ثبت اختراع کرده است.

دفتر تجاری سازی فناوری بنیاد تحقیقات پردو یکی از جامع ترین برنامه‌های انتقال فناوری را در بین دانشگاه‌های آمریکا اجرا می‌کند. خدمات ارائه شده توسط این دفتر از طرح‌های توسعه اقتصادی دانشگاه پردو حمایت می کند و از طریق تجاری‌سازی، صدور مجوز و حفاظت از دستارودهای محققان دانشگاه پوردو به فعالیت های دانشگاهی این دانشگاه کمک می کند. این دفتر در مرکز همگرایی برای نوآوری و همکاری در منطقه پارک دیسکاوری در پوردو، در مجاورت پردیو پردیو قرار دارد. در سال مالی ۲۰۲۱، این دفتر ۱۵۹ انتقال فناوری و ۱۸۷ اختراع ثبت شده را گزارش داد. این دفتر توسط بنیاد تحقیقات پوردو اداره می شود. در سال ۲۰۲۰، موسسه IPWatchdog پوردو را در رتبه سوم ملی در ایجاد استارت آپ و در ۲۰ رتبه برتر برای ثبت اختراع قرار داد. بنیاد تحقیقات پوردو یک بنیاد خصوصی و غیرانتفاعی است که برای پیشبرد مأموریت دانشگاه پردو ایجاد شده است.