مصر به دنبال تبدیل زباله به سوخت و گرافن است

مصر و شرکت انرژی ۳ (Energy 3) تفاهم نامه‌ای برای تولید سوخت زیستی وگرافن از زباله را امضا کردند. قرار است ایستگاه بازیافت زباله ساخته شود که زباله‌ها را به سوخت و مواد نانویی با ارزش تبدیل کند.

مصطفی مدبولی نخست وزیر مصر در مراسم امضای تفاهم‌نامه بین وزارت امور خارجه و شرکت انرژی ۳ برای ساخت ایستگاه بازیافت زباله که سوخت زیستی و گرافن تولید می‌کند، شرکت کرد.

یاسمین فواد وزیر محیط زیست مصر گفت که مرکز محیط‌زیست جهانی به مصر ۸ میلیون دلار برای بومی سازی فناوری بازیافت زباله‌های الکترونیکی و پزشکی کمک کرده است.

مرکز محیط‌زیست جهانی ۸٫۱ میلیون دلار نیز برای اجرای پروژه مدیریت پایدار آلاینده‌های آلی پایدار (PoPs) به مصر اعطا کرده بود. این پروژه که توسط صندوق مدیریت آلودگی و سلامت محیطی (PMEH) گروه بانک جهانی با ۷۵۰,۰۰۰ دلار تامین مالی شد، به کشور مصر کمک کرد تا از شر ۱۰۰۰ تن آفت‌کش‌های سمی و روغن‌های آلوده به بی‌فنیل‌های پلی‌کلر (PCB) خلاص شود.

هزینه کل این پروژه ۲۳ میلیون دلار است که عمدتاً توسط تعدادی از وزارتخانه‌های مصر تامین شده است. وزیر محیط زیست توضیح داد که نمونه‌هایی از سموم مختلف از بسیاری از استان‌ها جمع‌آوری شده است. سپس مطالعاتی برای بررسی امکان دفع آن‌ها از طریق کارخانه‌های بزرگ سیمان انجام شده است.

در مورد روغن‌های آلوده به PCB که از نیروگاه‌های انتقال برق می‌آمدند، سم زدایی و بازیافت شدند که با توجه به قیمت‌های بالای آن‌ها، بازده اقتصادی زیادی به دست آورده است.

وی تصریح کرد: «پس از بازرسی ۱۳ هزار نیروگاه انتقال برق در سراسر کشور، مطالعات علمی انجام شد که منجر به تصمیم‌گیری برای واردات دو واحد سم‌زدایی PCB شد.»

فواد تاکید کرد: «واحدهای وارداتی جدیدترین واحدهای موجود در بازار هستند زیرا بدون نیاز به تعطیلی نیروگاه‌های انتقال، قابلیت سم‌زدایی از روغن‌ها را دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند انواع دیگر سموم را از بین ببرند و از ایمنی بالایی برخوردار شوند.»