نانوذرات به عنوان ردیاب هوشمند در چاه‌های «زمین‌گرمایی» استفاده شدند

انرژی زمین گرمایی به انرژی حرارتی موجود در زیر پوسته زمین گفته می‌شود که یکی از منابع انرژی‌های تجدید پذیر است. به تازگی در یکی از پروژه زمین گرمایی تگزاس از نانوذرات به عنوان ردیاب‌های هوشمند استفاده شده است.

در این پروژه یک ردیاب نانوذره‌ای در چاه‌های نفت و گاز مورد استفاده قرار گرفته است، پروژه زمین‌گرمایی که در مقیاس تجاری در جنوب تگزاس آزمایش می‌شود. در مقاله‌ای که در World Oil منتشر شده است، در مورد برنامه‌های استفاده از ردیاب‌های نانوذرات با وضوح فوق‌العاده بالا و هوشمند برای نقشه برداری ارتباطات چاه‌های گرمایی در جنوب تگزاس، بحث می‌کند. چاه آب بلوط ۱ (WO-1)  اولین توسعه زمین گرمایی تجاری در مقیاس تجاری در تگزاس خواهد بود.

در اوایل سال جاری، شرکت شرکای کرایتریون انرژی (Criterion Energy Partners) از وزارت انرژی آمریکا کمک مالی دریافت کرد. این شرکت قصد داشت از این بودجه برای تحقیق و توسعه فناوری کربن‌زدایی صنعتی با مشارکت شهر بای تاون و همچنین انکوباتور تجاری Bay TechWerx استفاده کند.

یکی دیگر از جنبه‌های جالب این پروژه این است که ردیاب هوشمند که قبلاً به‌طور گسترده برای رصد جریان چاه‌های نفت و گاز غیرمتعارف استفاده شده، در این پروژه در انتقال فناوری‌های نفت و گاز به بخش زمین گرمایی استفاده می‌شود. نانوذرات خنثی اختصاصی برای دقت تشخیص زیر اتمی فرموله شده‌اند که سطح بالایی از دقت را در شناسایی مناطق مختلف و نقشه‌برداری ارتباطات بین چاه‌ها را ممکن می‌سازد. این کار با ادغام تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ و ترسیم سه‌بعدی جریان مخزن برای ارائه نتایج دقیق، کالیبره شده و مقرون به صرفه تشخیص چاه انجام می‌شود.

برنامه‌های آینده برای این پروژه در تگزاس جنوبی شامل راه‌اندازی نیروگاه زمین‌گرمایی چرخه رنکین آلی (ORC) مقیاس‌پذیر ۲۰ مگاواتی است. با ارزیابی مثبت از پتانسیل سایت، می‌توان بیش از ۷۵ چاه اضافی را در این منطقه حفر کرد تا زمینه را برای توسعه بیشتر در تگزاس فراهم کند.