گوشی هوشمند تاشو شرکت هواوی با فناوری گرافن خنک می‌شود

شرکت هواوی (Huawei) به تازگی گوشی هوشمند تاشو Pocket S خود را معرفی کرده است که در آن از سیستم خنک‌کننده مبتنی بر گرافن استفاده شده است. طبق گزارش‌ها، لایه رسانای گرما گرافن دارای هدایت گرمایی کارآمد است و رسانای گرمایی با کمک این فناوری ۸۰ درصد افزایش یافته است.

این امر ادامه استفاده هواوی از فناوری اتلاف گرمای گرافن است که با استفاده از فیلم‌های گرافن در Huawei Mate 20X آغاز شد و با نسخه‌های بعدی و همچنین تبلت Huawei MatePad Pro 5G ادامه یافت. دوسال قبل هواوی اولین تبلت مجهز به فناوری ۵G را به بازار عرضه کرد که در آن از فناوری پخش حرارتی گرافنی استفاده شده بود.

در این فناوری از گرافن به‌عنوان ماده اولیه استفاده شده است، گرافن در قالب فیلم‌های رسانای گرمایی جهت‌دار به کار گرفته شده به طوری که گرافن داخل این فیلم‌ها قرار داده شده تا خواص مکانیکی و هدایت گرمایی بالایی ایجاد کند و در عین حال وزن را کاهش داده و انعطاف‌پذیری را با کاهش ضخامت افزایش دهد. اتلاف گرما برای تعیین عملکرد دستگاه‌های هوشمند بسیار اساسی است و با افزایش تعداد تلفن‌های مجهز به فناوری ۵G پیش‌بینی می‌شود که استفاده از گرافن نیز فزونی یابد و در بخش سیستم‌های خنک‌کننده از این ماده استفاده شود، ماده‌ای که هدایت گرمایی بالایی داشته و از ضریب تابش حرارتی بالایی برخوردار است. استفاده از فناوری اتلاف حرارتی گرافنی توسط هواوی و مزایای آن برای خنک کردن ادوات الکترونیکی توسط وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین تصدیق شده است.

پیشینه‌ استفاده از گرافن در تلفن‌های همراه به سال ۲۰۱۶ بازمی‌گردد. در آن سال، هواوی اعلام کرد که به فناوری باتری یون لیتیم مقاوم در برابر گرما دست یافته است که در تولید این باتری از گرافن استفاده شده است. این خبر در سمپوزیم باتری ژاپن اعلام شد. آنچه هواوی به آن دست یافته بود، سامانه‌ای بود که به باتری یون لیتیم اجازه می‌داد تا در دمای بالاتر کار کند. در باتری‌های رایج، دمای ۵۰ درجه قابل تحمل است، اما زمانی که هواوی از گرافن در باتری استفاده کرد، دمای کارکرد تا ۶۰ درجه بالا رفت. این شرکت اعلام کرد که گرافن موجب افزایش طول عمر باتری تا دو برابر می‌شود.