افزایش تولید انبوه ترانزیستور اثرمیدان گرافنی

در ژوئن سال ۲۰۲۲، شرکت گرافنا (Graphenea) آخرین محصول خود موسوم به MGFET را عرضه کرد، که یک ترانزیستور اثر میدان مبتنی بر گرافن است. گرافنا به تازگی اعلام کرده که تقاضای بازار برای این محصولات بسیار عالی بوده است. این شرکت در تلاش است تا دستگاه‌های MGFET بیشتری را تولید و به بازار عرضه کند.

MGFETها بالاترین محصولات زنجیره ارزش گرافنا هستند که در حامل‌های تراشه تولید و بسته‌بندی شده و می‌توانند برای توسعه حسگرهای یکپارچه استفاده شوند. فرآیند تولید با ساخت تعداد زیادی دستگاه در سطح ویفر شروع می‌شود، جایی که ترکیبی از مراحل مختلف برای ایجاد ساختارهای کوچک، استفاده می‌شود. سپس ویفرها به قالب‌های منفرد تکه تکه می‌شوند و در حامل‌های تراشه‌ای با فاکتورهای شکل متفاوت بسته‌بندی می‌شوند. متداول‌ترین روشی که برای اتصال ساختارهای نانو و میکرومتری و حامل تراشه‌های ماکروسکوپی استفاده می‌شود، اتصال سیمی است که طی آن سیم‌های کوچک از طریق جوشکاری اولتراسونیک از تراشه به حامل متصل می‌شوند. پس از تست نهایی، این دستگاه‌ها برای مونتاژ نهایی با سوکت‌های مدار چاپی به شرکت سازنده دستگاه یکپارچه (IDM) فرستاده می‌شوند که با اجزای دیگر مونتاژ می‌شوند تا محصول نهایی تولید شود.

MGFET با قیمت ۹۹ دلار در دسترس بوده و آماده است تا در ادوات الکترونیکی استاندارد ادغام شود. حجم سفارش می‌تواند از چند دستگاه برای نمونه‌سازی اولیه، تا سینی‌های JEDEC با صدها دستگاه سازگار با روال‌های انتخابی خودکار باشد.

محصولات mGFET تقریباً در انتهای این زنجیره تولید قرار دارند و مرحله آزمایش را پشت سر گذاشته‌اند. محصولات mGFET S۴x۴ بر اساس یک قالب ۴ در ۴ میلی‌متر مربعی ساخته شده‌اند که شامل ۷ ترانزیستور تک کاناله و ۷ ترانزیستور سه کاناله است که در مجموع ۲۸ کانال گرافن دارد که سیگنال‌ها را دریافت می‌کنند.