راه‌اندازی مرکز تحقیقات نانومواد دو‌بعدی با همکاری صنعت و دانشگاه

شرکت آمو (AMO) که در حوزه نانولیتوگرافی فعالیت دارد با همکاری دانشگاه آخن در آلمان اقدام به راه‌اندازی یک مرکز تحقیقاتی کرده‌اند. این شرکت و دانشگاه که در حوزه نانومواد دو‌بعدی نظیر گرافن در آلمان پیشرو هستند با ایجاد این مرکز تحقیقاتی به دنبال پرکردن خلاء میان تحقیقات بنیادی و کاربر در بخش نانومواد دو‌بعدی هستند تا در نهایت از این مواد برای توسعه صنعت الکترونیک و فتونیک استفاده کنند.
محققان این مرکز تحقیقاتی جدید امیدوار هستند تا بتوانند گرافن و مواد مربوط به آن را از آزمایشگاه به صنعت وارد کنند تا حوزه‌هایی نظیر فتونیک و الکترونیک بتوانند از این مواد بهره‌مند شوند.
براساس اطلاعات منتشر شده توسط این مرکز، این مرکز تحقیقاتی سنتز موادی که در حال حاضر شرکت آمو و دانشگاه آخن روی آن کار می‌کنند را تسهیل می‌کند.
در این برنامه همکاری مشترک، این مرکز قرار است روی مشکلات استفاده از گرافن و مواد گرافنی در فناوری‌های آینده کار کند که از این فناوری‌ها می‌توان به فتونیک، حسگری با کارایی انرژی بالا، الکترونیک فرکانس بالا، اسپینترونیک، ولیترونیک و الکترونیک انعطاف‌پذیر اشاره کرد.
کریستوفر استامپفر از بنیان‌گذاران این مرکز می‌گوید: « این مرکز به ما کمک خواهد کرد تا روی خواص اعجاب‌آور گرافن و مواد دو‌بعدی دیگر کار کنیم تا این خواص نه تنها در آزمایشگاه‌ها، بلکه در صنعت و بطن جامعه نیز وارد شود. در این مرکز تحقیقاتی ما قصد داریم تا با انجام فعالیت‌های تحقیقاتی، فضایی عالی برای محققان دانشگاه آخن ایجاد کنیم تا بتوانند روی گرافن و دیگر مواد دوبعدی کار کرده و هم از نقطه نظر تحقیقات بنیادی و هم کاربردی این فناوری را توسعه دهند.»