قراردادی برای استفاده از فناوری‌ نانو برای بهبود کارایی یخچال

دایس‌آنالیتیک (Dais Analytic) یکی از شرکت‌های فعال در حوزه‌ی آب است. این شرکت اخیراً اعلام کرد که قرارداد چند ساله با گروه هایر (Haier) چین امضا کرده‌است. هایر یکی از بزرگترین تولیدکنندگان وسایل منزل در چین است که 10 درصد بازار جهانی را به خود اختصاص داده‌است.
بر اساس این قرارداد همکاری، شرکت هایر قصد دارد از یکی از نانومحصولات دایس در خط تولید یخچال‌فریز خود استفاده کند. گروه هایر در حال حاضر استفاده از فناوری ویژه‌ی دایس را در 14 میلیون یخچال فریز آغاز کرده‌است. براساس این همکاری مشترک، قرار است این فناوری جدید به کاهش فساد غذا در یخچال کمک کند.
این قرارداد چند ساله میان هایر و دایس نقطه اوج 18 ماه همکاری مشترک میان این دو شرکت است. شرکت دایس انتظار دارد تا براساس این قرارداد، در سال 2018، یک و نیم میلیون دلار درآمد به‌دست آورد.
براساس یورومونیتور، گروه هایر بزرگترین تولیدکننده‌ی لوازم منزل و ادوات الکترونیک مصرفی در سال 2017 بوده‌است. این هشتمین بار از سال 2009 تا کنون است که هایر به این عنوان دست پیدا می‌کند. اطلاعات منتشر شده توسط یورومونیتور نشان می‌دهد که هایر در سال 2016 بزرگترین تولیدکننده لوازم الکترونیکی منزل بوده و 10.3 درصد از بازار جهان را به خود اختصاص داده‌است. این شرکت هر ساله 20 درصد به درآمد خود اضافه می‌کند، به‌طوری که در سال 2017 به رقم 37.2 میلیارد دلار رسیده‌است.
در سال 2016، گروه هایر بخش لوازم منزل شرکت جنرال الکتریک را به قیمت 5.4 میلیارد دلار خریداری کرد. شرکت دایس در حوزه‌ی فناوری‌ نانو فعالیت دارد. این شرکت مواد غشائی با استفاده از فناوری‌ نانو تولید می‌کند.
از جمله نانومحصولات دایس می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
Aqualyte™ از خانواده نانوساختارهاست که در حوزه آب، انرژی و هوا استفاده می‌شود. NanoClear™، فناوری تصفیه آب‌های آلوده است که با استفاده از آن امکان تصفیه آب دریا و پساب‌های صنعتی وجود دارد. این ابزار می‌تواند به‌صورت قابل حمل مورد استفاده قرار گرفته و قدرت تصفیه آن بسیار بالا است. NanoAir™ محصولی برای خنک کردن است که درآن از مواد فلورکربن استفاده نشده‌است. این ابزار می‌تواند جایگزین سیستم‌های فعلی شده و کارایی آن‌ها را تا 50 درصد افزایش دهد. NanoCAP™ ابزار ذخیره‌سازی انرژی است که به‌صورت غیرشیمیایی انرژی را ذخیره‌سازی می‌کند.