پاتروکست؛ جرم ریختنی نسوز مناسب برای کارخانه‌های فولاد، صنایع سیمان و پتروشیمی

گروه پاترون نسوز محصولی به نام پاتروکست تولید و به بازار عرضه می‌کند. این جرم ریختنی حاوی نانوذرات، به‌عنوان جایگزین کست‌های ریختنی در کارخانه‌های فولاد، صنایع سیمان و پتروشیمی قابل استفاده است.

این محصول از مزیت‌هایی همچون قیمت مناسب، مقاومت فشاری سرد بسیار بالا، تحمل دما از ۱۴۰۰ تا ۱۸۵۰ درجه سانتی‌گراد و تقویت با نانوذرات با ابعاد کمتر از ۵۰ نانومتر برخوردار است. این مواد معمولا با کمک یک سیال مخلوط شده و در یک نگهدارنده مشخص ریخته می‌شوند تا یک قطعه نسوز را ایجاد کنند.

در ساخت نسوزهای ریختنی از بایندرهای مختلفی از جمله بایندرهای کلوئیدی استفاده می‌شود. این محصول جرم ریختنی یا کست دیرگداز و نسوز حاوی نانوذرات بوده که به‌عنوان جایگزین بسیار مناسب برای کست‌های ریختنی است. ویژگی بارز آن مقاومت فشاری سرد بسیار بالای آن است که بسته به درصد آلومینای موجود در فرمول از دمای ۱۴۰۰ تا ۱۸۵۰ درجه حرارت را تحمل می‌کند. این گروه از نسوزها به‌علت خواص تقویت‌شده و روش نصب راحت مورد‌توجه خاصی قرار گرفته‌اند. نسوزهای ریختنی یک پیش‌مخلوط حاوی دانه‌های نسوز، زمینه، چسباننده‌ها و مواد کمکی بدون سیمان هستند و شامل خاک‌های سیلیسی، خاک‌های اسپینل و جرم‌های آلومینایی است و برای نسوزکاری در بلوک‌های بالا و پایین کوره القایی، ناودانی و سطح پلتفرم کوره القایی، لایه ایمنی تاندیش، لایه ایمنی پاتیل، در پوش پاتیل، در پوش تاندیش، عدسی‌های پیشگرم و تعمیرات کف پایل استفاده می‌شود.

گروه پاترون در آذر ماه ۱۳۹۲ فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت در سال ۱۳۹۴ در زمره شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گرفت. گروه پاترون در زمینه تولید مواد مصرفی کارخانجات فولادسازی از جمله جرم‌های ریختنی و عایق، پودر قالب ریخته‌گری، پودر ایزوترم، ماسه مجرا و ملات کرومیتی و نیز تأمین مواد مصرفی کارخانجات فولادسازی از جمله نسوزهای سیستم اسلاید گیت، فرو آلیاژها، لوله لنس و تیوب مسی فعالیت دارد.