فیلم محافظ نانویی بر روی شیشه مایکروویو

شرکت نانویی متا متریالز (Meta Materials Inc)، با توسعه‌ شیشه‌های جدیدی برای مایکروویو، موفق به دریافت جایزه نوآوری نمایشگاه لوازم الکترونیکی مصرفی (Consumer Electronics) شد. این شیشه‌های جدید که مجهز به فناوری نانو می‌باشند، علاوه بر حفاظت کاربر نسبت به امواج داخلی تولیدی، نمای واضح‌تری از داخل دستگاه ارائه می‌نماید.

این فناوری که «NANOWEB®» نام دارد، در ژانویه سال جاری میلادی (۵ الی ۸ ژانویه) در نمایشگاه «CES 2023» در لاس‌وگاس آمریکا به عرضه نمایش گذاشته شد. متا برای فیلم محافظ و شفاف «EMI» که در این فناوری استفاده نموده، برنده جایزه نوآوری این نمایشگاه شد. با بکارگیری این فیلم در شیشه مایکروویو، کاربر به راحتی می‌تواند داخل آن را بدون وجود هیچ‌گونه خطری مشاهده نموده و بفهمد چه مقدار زمان دیگر تا آماده شدن غذا زمان نیاز است.

لازم به ذکر است که این فناوری همچنین برای یخ‌زدایی حسگرهای خودکار و ساخت آنتن‌ها و لنزهای الکتروکرومیک برای فیلم‌های واقعیت افزوده و رفلکتور «۵G» نیز استفاده می‌شود. این شرکت همچنین محصولاتی مرتبط با وسایل نقلیه الکتریکی ارائه نموده که از آن جمله می‌توان به جداکننده نانوکامپوزیتی باتری با عنوان «NPORE®» و کلکتورهای جریان برای کاهش مصرف مس و بهبود ایمنی اشاره نمود.

کارشناسان سال جاری را برای شرکت متا سالی بسیار شلوغ دانسته‌اند؛ به‌عنوان مثال، گراهام ماتیسون (Graham Mattison) که از نویسندگان «Water Tower» است، در این خصوص ابراز داشته: «ما انتظار داریم که متا حداقل یک قرارداد تولیدی را در سال جاری منعقد نماید و این نقطه عطفی در رشد درآمد تجاری این شرکت خواهد بود. در حالی که متا هنوز چیزی اعلام نکرده، اما ما NANOWEB® را به‌عنوان فناوری احتمالی برای گنجاندن تجاری در یک محصول می‌بینیم. بر اساس تخمین‌های موجود، سالانه ۷۰ میلیون مایکروویو فروخته می‌شود.»

محافظ متا برای شیشه مایکروویو، از نانوساختارهایی برای منحرف کردن امواج تشعشع به داخل اجاق استفاده کرده که در نتیجه امکان ایجاد یک پنجره واضح را فراهم می‌نماید. علاوه بر این، آزمایش‌های اولیه حکایت از آن دارد که مقادیر کمتری از فرار تشعشع به کمک این فناوری وجود داشته و به همین دلیل، پیش‌بینی‌ها گواه آن است که این شرکت در سه ماهه آتی، مذاکرات خود را با «OEM»های مختلف برای راه‌اندازی خط تولید این محصول آغاز می‌نماید.

گفتنی است که سبد رو به رشد فناوری‌های متا، همراه با قابلیت‌های تولید، مشارکت‌ها و پتنت‌های عمیق آن، به این شرکت مزیت‌های رقابتی زیادی داده و این شرکت برای نفوذ به بازارهایی با ارزش مجموعاً بیش از ۵۰ میلیارد دلار در تلاش است. درآمد کل متا در سه ماهه سوم سال گذشته میلادی نسبت به سال قبل با ۳۲۹ درصد رشد به ۲٫۵ میلیون دلار رسیده و در ۹ ماهه نخست نیز نسبت به دوره مشابه سال ۲۰۲۱ میلادی، با رشدی ۳۸۸ درصدی به ۸٫۸ میلیون دلار رسیده است.

نکته حائز اهمیت در خصوص این شرکت، اهمیت زیادی است که برای دارایی‌های فکری خود قائل می‌شود. متا در حال حاضر ۴۷۲ سند ثبت اختراع فعال در اختیار داشته که برای ۲۹۲ مورد از آن‌ها موفق به اخذ گواهی ثبت اختراع شده است.