یک‌بار قطره در چشم بریزید، شش ماه اثر خواهد کرد!

محققان با استفاده از نانوذرات، قطره چشمی ساختند که با یک بار استفاده، تا شش ماه روی چشم اثر خواهد داشت. این ذرات برای کاهش رد پیوند قرنیه چشم موثر است چرا که نانوذرات به صورت مستمر در مدت شش ماه دارو را روی قرنیه رهاسازی می‌کند.

پیوند قرنیه یکی از روش‌ها برای بازگشت دید به بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری چشم است. هر ساله  قریب به ۸۰،۰۰۰ پیوند قرنیه در آمریکا و بیش از ۱۸۴،۰۰۰ عمل جراحی پیوند قرنیه سالانه در جهان انجام می‌شود.

با این حال، نرخ رد پیوندهای قرنیه می‌تواند تا ۱۰ ٪ باشد. این امر معمولا به دلیل عدم استفاده صحیح و به موقع دارو توسط بیمار است چرا که داروها نیاز به استفاده طولانی‌مدت دارند.

این امر به ویژه هنگامی که بیماران نشانه‌هایی از رد زود هنگام قرنیه پیوند شده نشان می‌دهد، حادتر می‌شود، در چنین شرایطی بیمار برای نجات قرنیه پیوند زده شده باید به صورتی ساعتی از قطره چشم استفاده کند. فرایند خسته کننده استفاده از قطره چشم و ورود دوز بالایی از دارو به چشم باعث اثرات نامطلوب روی چشم می‌شود و چنین شرایط دردناکی موجب می‌شود تا بیمار با دوز تجویز شده پایبند نبوده و در نهایت احتمال رد پیوند افزایش یابد.

محققانی از دانشگاه ویرجینیا نشان دادند که با استفاده از نانوذرات حاوی دارو، می‌توان پیوند قرنیه را موفق‌تر کرد. براساس مقاله‌ای که به تازگی در نشریه Advance Science منتشر شده است، می‌توان میزان موفقیت پیوند قرنیه را افزایش داد.

نانوذرات دارویی به نام دگزامتازون سدیم فسفات را در خود دارند، یکی از متداول‌ترین کورتیکواستروئیدها که برای درمان بیماری‌های مختلف چشمی مانند التهاب چشمی و ورم ماکولا استفاده می‌شود. با استفاده از ابن نانوذرات برای کنترل انتشار دارو به مرور زمان، بیماران فقط بعد از عمل جراحی پیوند قرنیه بدون تجویز مکرر قطره چشم، فقط به یک بار استفاده از این قطره نیاز دارند. مطالعات محققان نشان داد که با استفاده از این روش، دارو به مدت شش ماه بر روی یک مدل رد پیوند قرنیه، اثربخشی خود را حفظ می‌کند.

علاوه بر این، از آنجا که این دارو به آرامی و به طور مستقیم در جایی که بیشتر مورد نیاز است آزاد می‌شود، به دوزهای بسیار کمتری نسبت به درمان استاندارد فعلی نیاز دارد.

فیل کینگو، محقق اصلی این پروژه و استادیار داروسازی و چشم پزشکی در دانشکده داروسازی ویرجینیا با جاستین هانز استاد لوئیس جی اورت در دانشگاه جانس هاپکینز در این پروژه، همکاری کرد. فیل کینگو می‌گوید: «برای رعایت حال بیمار و اثر بخشی درمان، ما نانوذراتی حدود ۲۰۰ نانومتر ایجاد کردیم که در مطالعات حیوانات امکان انتشار دارو تا شش ماه پس از  تزریق را فراهم می‌کند.»

توو منگ از محققان این پروژه گفت: «در مدل رد پیوند قرنیه، نانوذراتی که ما طراحی کردیم با موفقیت از رد پیوند قرنیه برای شش ماه جلوگیری کرد.»