تولید گرافن با کمک باتری و آب‌شور!

شرکت سالجنکس (Salgenx) یک روش تولید گرافن ایجاد ارائه است که از باتری جریان ردوکس آب‌نمک خود استفاده می‌کند. این باتری عاری از غشا، با استفاده از الکترولیزر که کلرید سدیم (NaCl) را به سدیم (Na) و کلر تقسیم می‌کند، شارژ/دشارژ می‌شود.

گرگ گیس، مدیرعامل شرکت سالجنکس می‌گوید: «کلر در الکترولیت آبی ذخیره می‌شود، در حالی که سدیم در کاتد ذخیره می‌شود. در این مثال، کاتد شامل یک ماده قربانی‌شونده، مانند گرافیت است که سدیم وارد صفحات تشکیل‌دهنده آن می‌شود. شرکت سالجنکس از یک روش اختصاصی استفاده می‌کند که در آن گرافیت لایه لایه شده و به صورت گرافن در می‌آید. در ادامه می‌تواند با پردازش بیشتر، خلوص گرافن را افزایش داد.»

این فرآیند لایه برداری و تولید گرافن در هنگام شارژ به دلیل یک فرآیند الکتروشیمیایی اتفاق می‌افتد. هنگامی که پتانسیل الکتریکی روی گرافیت اعمال می‌شود، باعث می‌شود گونه‌های میهمان در الکترولیت وارد لایه‌های گرافیت شوند و محصولات گازی تولید کنند که به باز شدن ساختار گرافیت منجر شود.

این روش از سدیم استفاده نمی‌کند و آن را برای فرآیند تخلیه باتری نگه می‌دارد. شرکت سالجنکس ادعا می‌کند که گرافن را با قیمت کمتر از ۱٫۲۵ دلار در هر گرم تولید می‌کند. این استارتاپ آمریکایی در بیانیه ای گفت: «سیستم باتری جریان شرکت سالجنکس در ساعات خارج از اوج، به طور معمول بین ۴ تا ۶ ساعت شارژ می‌شود، تولید همزمان گرافن امکان کسب درآمد بیشتر فراهم را کرده و به عنوان بخشی از مدل کسب درآمد این شرکت در نظر گرفته می‌شود.»

این دستگاه تولید گرافن در ابتدا صنعت ساخت فایبرگلاس و فیبر کربن را هدف قرار می‌دهد اما طبق گزارش‌های منتشر شده، می‌تواند برای هر بخشی که نیاز به افزودنی گرافن دارد، استفاده شود.

در ماه مارس شرکت سالجنکس اعلام کرد که سیستمی ایجاد کرده است که از برق ذخیره شده در باتری برای تولید آب آشامیدنی تمیز از آب دریا استفاده می‌کند.