امید به احیاء کشاورزی روستایی، با یک فناوری‌نانویی، افزایش یافته است

راه‌اندازی گلخانه‌های گرافنی در شمال شرقی چین که زمستان‌های سرد دارد موجب شد تا کشت محصولات کشاورزی در روزهای سرد سال نیز ادامه داشته باشد. افزایش درآمد جامعه روستایی و تنوع سبد غذایی مردم محلی از جمله دستاوردهای این گلخانه‌ها است.

در ماه مارس، علی رغم زمستان سرد در شهر هگانگ در استان هیلونگیانگ در شمال شرقی چین، توت فرنگی و خرمالو در گلخانه های این شهر با استفاده از فناوری گرافن در حال پرورش بود. این کار نه تنها رژیم غذایی یکنواخت ساکنان محلی را در طول زمستان تغییر داده است، بلکه به روشی جدیدی تبدیل شده است برای اینکه کشاورزان درآمد خود را افزایش دهند.

طی سال‌های اخیر، با تکیه بر منابع گرافیتی فراوان خود، هگانگ تمام تلاش خود را برای ترویج و استفاده از گرافن در تأسیسات کشاورزی انجام داده است، و به طور خلاقانه مسیر جدیدی از احیای صنعت روستایی را با کشاورزی تکنولوژیکی ایجاد کرده است. به طوری که در اوایل بهار که هنوز هم در هیلونگجیانگ هوا سرد است، کشاورزان هگانگ با تأسیسات گرافنی، مشغول کار در مزرعه هستند در حالی که تی‌شرت به تن داشته و روی کشت توت فرنگی و خرمالو کار می‌کنند.

لیولی از کشاورزان محلی می‌گوید: «بیشتر کشاورزان از جمله من سبزیجات را به عنوان منبع اصلی درآمد پرورش می‌دهند. در گذشته، گلخانه‌ها توسط خود کشاورزان با یک استاندارد پایین ساخته شده بودند، بنابراین در زمستان ما راهی برای تولید سبزیجات نداشتیم. اکنون دولت گلخانه‌های گرافنی ساخته است و به صورت رایگان، با فضای بزرگ و عایق‌بندی خوب در اختیار کشاورزان قرار داده است، بنابراین می توانیم میوه و سبزیجات تازه تولید کنیم و حتی در سردترین روزهای زمستان، آن‌ها را با قیمت مناسب بفروشیم.»

به گفته هوانگ ونقینگ، مدیر دفتر احیای روستایی هانگنگ، گلخانه گرافنی می‌تواند به سرعت نور را به انرژی گرمایی تبدیل کند و عایق حرارتی برای گلخانه ایجاد نماید. این توانمندی گرافن، کل فرآیند کاشت را بدون نیاز به انرژی سوخت امکان‌پذیر می‌کند و می تواند در برابر هوای سرد شدید مقاومت کند.»

در حال حاضر، گلخانه گرافنی به امضای این شهر تبدیل شده است. هگانگ در حال حاضر بیش از ۳۰۰ گلخانه گرافنی را در ۲۵ شهر و شهرستان‌های استان‌های هیلونگیانگ، جیلین و لیائونینگ شمال شرقی چین ساخته است. ارزش خروجی کل به بیش از ۱۵۰ میلیون یوان (۲۱٫۷ میلیون دلار) رسیده است که این گلخانه‌ها حداقل ۲۰ سال عمر خدمات دارند.

هوانگ گفت: «یک گلخانه ۱۰۰۰ متر مربعی می‌تواند حداقل ۱۷،۰۰۰ یوان در سال در زمستان در هزینه‌های گرمایش و نیروی کار صرفه‌جویی کند.»