هوش مصنوعی برای شرکت داروسازی نانوذرات مناسب را انتخاب می‌کند

شرکت فرانسوی سانوفی (Sanofi) قصد دارد به اولین شرکت دارویی تبدیل شود که از هوش مصنوعی برای انجام تحقیق و توسعه استفاده می‌کند. این شرکت از هوش مصنوعی برای انتخاب بهترین نانوذرات لیپیدی به منظور حمل mRNA استفاده کرده است.

Plai نام برنامه‌ی هوش مصنوعی شرکت سانوفی است که این شرکت به دنبال ادغام آن در برنامه‌ها و فعالیت‌های تحقیق و توسعه خود است. سانوفی قصد دارد کارایی بخش تحقیق و توسعه خود را با کمک هوش مصنوعی دو برابر افزایش دهد. این برنامه که با همکاری Aily Labs ساخته شده است، می تواند داده‌های زمان واقعی و همچنین نمای ۳۶۰ درجه از تمام فعالیت‌های سانوفی را ارائه دهد.

Plai داده‌های داخلی شرکت را با سناریوهای شخصی‌سازی شده با موضوع « اگر این کار رو کنیم چه می‌شود» ترکیب کرده تا از فعالیت‌های تحقیقاتی شرکت پشتیبانی کند.

راه اندازی Plai تنها یکی از مصادیق سانوفی برای استفاده از هوش مصنوعی به منظور توسعه و تحقیقات دارویی است. پل هادسون، مدیرعامل سانوفی، در بیانیه ای گفت: «جاه طلبی ما تبدیل شدن به اولین شرکت داروسازی است که از هوش مصنوعی در مقیاس تجاری استفاده می‌کند و به پرسنل ما ابزارها و فناوری‌هایی می‌دهد که روی اهداف تمرکز کنند و به آنها اجازه می‌دهد تا تصمیمات روزمره بهتری بگیرند.»

هادسون افزود: «این هوش مصنوعی در حال حاضر قابلیت پشتیبانی از برنامه‌های کشف ترکیبات دارویی را داراست و برای طراحی کارآزمایی بالینی و همچنین تولید و تهیه دارو و واکسن قابل استفاده است.»

هوش مصنوعی به سانوفی این امکان را داده است که روند تحقیق خود را از چند هفته تا ساعت تسریع کند. این فناوری نوآورانه همچنین توانایی سانوفی را در شناسایی هدف در حوزه‌های مختلف درمانی از جمله ایمونولوژی، انکولوژی و عصب شناسی تقویت می‌کند.

سانوفی از پتانسیل هوش مصنوعی  در تحقیقات mRNA  استفاده کرده و با کمک آن موفق به ایجاد مدل‌های دیجیتالی شده که می‌تواند بهترین نانوذرات لیپیدی را پیش بینی کند، نانوذراتی که mRNA را به سلول‌ها منتقل می‌کند. هوش مصنوعی این روند پیش بینی را از چند ماه به چند روز کاهش داده است.

بیشتر واکسن‌های سنتی شامل میکروب‌های غیرفعال یا پروتئین‌های میکروبی هستند که می‌توانند پاسخ ایمنی را در بدن گیرنده القا کنند. از طرف دیگر واکسن‌های RNA از مواد ژنتیکی تشکیل شده‌اند که یک یا چند پروتئین ویروسی را رمزگذاری می‌کنند. پس از تزریق به گیرنده، سلول‌های میزبان شروع به تولید پروتئین مورد نظر می‌کنند و سیستم ایمنی بدن را برای تشخیص آن و ایجاد پاسخ ایمنی قوی در صورت مواجهه با ویروس آماده می‌کند. RNA اگر به تنهایی تزریق شود، در بدن تخریب می‌شود، بنابراین تحقیقات زیادی در طراحی حامل‌هایی انجام شده است که می‌توانند از RNA محافظت کنند و به تحویل RNA به سلول‌ها کمک کنند تا بتواند قطعاتی از پروتئین‌های ویروسی را تولید کند. این شرکت نانوذرات لیپیدی ایجاد کرده است که می‌توانند واکسن RNA را به طور مؤثر تحویل دهند. آن‌ها همچنین به طور گسترده برای ایجاد نانوذرات که می‌توانند RNA را به سیستم‌های مختلف اندام در بدن تحویل دهند‌، تلاش کرده‌اند.