فراخوان مشترک صندوق حمایت از پژوهشگران و ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو در حوزه «برداشت انرژی (Energy Harvesting)»

گسترش رویکرد اینترنت اشیا (IOT) باتوجه به توسعه شتاب‌دار فناوری‌های زیرساختی مورداستفاده در این رویکرد، ضرورت توسعه باتری‌ها کوچک با توان بالا را بسیار پررنگ کرده است. از سویی دیگر نوآوری‌هایی که در توسعه فناوری ابزارها و قطعات خودتوان انجام شده است، نشان از ظهور نسل جدیدی از گسترش رویکرد IoT است. ازاین‌رو، توسعه فناوری‌های خودتوان برای به‌کارگیری از ابزارها و قطعات پایش در اولویت قرار گرفته است.

«ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو» و «صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (INSF)» در جهت شتاب‌دهی به رشد و توسعه این حوزه در ابعاد مختلف طی فراخوانی از فعالیت‌های علمی، پژوهشی و توسعه‌ای در این راستا حمایت می‌کنند.
بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته محورها و اولویت‌های پژوهشی این فراخوان شامل موارد زیر است:
محورهای فراخوان:
فناوری‌های موردنظر در برداشت انرژی (Energy Harvesting) به‌قرار زیر است:
• فناوری برداشت انرژی مکانیکی به دو روش تریبوالکتریک و پیزوالکتریک
• فناوری برداشت انرژی حرارتی به روش پیروالکتریک و ترموالکتریک
• فناوری برداشت انرژی القا مغناطیسی و الکترومغناطیسی
• فناوری برداشت انرژی فرکانس‌های رادیویی
از این فراخوان خروجی‌هایی همچون توسعه فناوری و محصول، انتشار مقالات در مجلات معتبر بین‌المللی، ثبت اختراع، تولید دانش فنی و… مدنظر خواهد بود.
بنابراین، گزارش طرح‌های مورد حمایت این فراخوان در قالب‌های طرح پژوهشی و رساله دکتری است که مدت‌زمان رساله دکتری ۲ سال و طرح‌های پژوهشی حداکثر در طول مدت ۳ سال مورد حمایت قرار خواهد گرفت.
سقف حمایتی:
در این فراخوان از طرح‌های پژوهشی مصوب تا سقف ۲,۵۰۰ میلیون ریال و از رساله‌های دکترا تا ۱,۳۰۰ میلیون ریال حمایت خواهد شد. رقم حمایتی شامل خرید تجهیزات نخواهد بود.
مدت‌زمان ارسال پیشنهادیه:

  • برای طرح‌های پژوهشی: از ۱۷ تیرماه لغایت ۳۱ مردادماه ۱۴۰۲
  • برای رساله‌های دکترا: از ۱۷ تیرماه لغایت پایان سال ۱۴۰۲

نکات تکمیلی:
• طرح‌های پژوهشی دارای پشتیبان صنعتی و شرکت‌های دانش‌بنیان از اولویت برخوردار خواهند بود. (در صورت داشتن چنین مستنداتی در هنگام ارسال پیشنهادیه به پیوست ارسال شود)
• طرح‌های مصوب مستلزم ارائه گزارش‌های پیشرفت بر اساس زمان‌بندی در طول اجرای طرح و تأیید توسط ناظر می‌باشند.
• طرح‌های منتخب این فراخوان که با موفقیت به اجرا برسند در ادامه در اولویت حمایت‌های آتی ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو جهت توسعه محصول و کسب‌وکار خواهند بود.
پژوهشگران گرامی جهت ثبت‌نام می‌توانند به این نشانی مراجعه و از طریق بخش متقاضیان / پژوهشگران اقدام نمایید. در صورتی که در این سامانه پروفایل مشخصات فردی ندارید ابتدا ثبت‌نام نموده و سپس بوسیله نام کاربری (Email) رمز عبور اعطاء شده وارد سامانه شوید.
پس از ورود در بخش ارسال طرح جدید می‌توانید از کارتابل ویژه طرح‌های مشترک صندوق و نانو اقدام به ارسال پیشنهاده نمایید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از ساعت ۱۰ الی ۱۲ روزهای کاری با شماره ۰۲۱۸۲۱۶۱۱۵۷ تماس حاصل فرمایید.