استفاده مجدد از آسفالت نانویی در مرمت جاده‌های بریتانیا

تیم شورای شهر آکسفوردشایر و پیمانکار آن، مایلستون اینفراسترکچر (Milestone Infrastructure)، در حال آزمایش آسفالت نانویی به نام Gipave است. آنها در حال استفاده از این محصول نانویی در روستایی در نزدیکی Chipping Norton هستند. این سومین بار است که در این منطقه از آسفالت نانویی استفاده می‌شود.

این آزمایش سومین آزمایش در آکسفوردشایر است که در آن طول جاده را با استفاده از آسفالت معمولی و آسفالت نانویی روکش می‌کنند تا بتوان این دو سطح را با هم مقایسه کرد.

GiPave که توسط ایترکمیکا (Iterchimica) تولید شده که در آن از پلاستیک‌های زباله‌ نیز استفاده می‌کند، زباله‌هایی که به طور معمول بازیافت نمی‌شوند. در همین حال، آسفالت حاوی GiPave می‌تواند به‌طور کامل بازیافت شود این امر اقتصاد بازیافتی را ترویج می‌کند و ضایعات و نیاز به مواد جدید را کاهش می‌دهد. تجزیه و تحلیل آزمایش قبلی در سال ۲۰۱۹ در کربریج نشان داد که GiPave طول عمر سطح جاده را تا ۷۰ درصد در مقایسه با روش‌های مرسوم سطح‌ افزایش می‌دهد. خطر شیار شدن زیر چرخ‌های وسایل نقلیه باری سنگین با افزایش سفتی در محصول، کاهش می‌یابد.

اندرو گانت، عضو کابینه شورای شهرستان آکسفوردشایر برای مدیریت بزرگراه، گفت: «ما می دانیم که کیفیت جاده‌های ما چقدر برای ساکنان منطقه مهم است. به همین دلیل است که خوشحالیم که در این آزمایش اخیر شرکت می‌کنیم تا ببینیم چگونه می‌توانیم پیشرفت کنیم. هزینه روی این پوشش نانویی باعث می‌شود سطوح جاده‌های ما برای مدت طولانی‌تری در شرایط خوب باقی بمانند. همانطور که با آزمایش‌های قبلی Gipave نشان دادیم، نوآوری در قلب کاری ما است. افزایش طول عمر سطوح جاده‌ها، نیاز به روکش‌سازی مجدد را کاهش می‌دهد، بار بودجه بزرگراه‌ها را کاهش می‌دهد و انتشار کربن را برای چرخه زندگی یک قطعه جاده کاهش می‌دهد.»

سازندگان Gipave می‌گویند که می‌توان آن را به طور کامل بازیافت کرد و طول عمر روسازی آسفالت را در مقایسه با روش‌های معمولی تقریباً ۱۶۵ درصد افزایش داد.

آزمایشی که در میدل بارتون در ۱۷ ژوئیه آغاز شده، یک پروژه ۴ هفته‌ای با هزینه ۴۵۰۰۰۰ پوند است که شامل تعمیر حاشیه و زهکشی می‌شود.