دانشگاه شهید بهشتی: تلاش برای حل مشکل دیده‌نشدن تومور‌های سرطانی

یکی از همکاری‌های بین‌المللی بنیاد ملی علم ایران، تحت عنوان صندوق علمی مشترک راه ابریشم، طرحی است که علیرضا قاسم‌پور، استاد تمام و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با عنوان «مطالعه دو‌گانه‌ ام ار آی-اسپکت برای تومور‌های اسیدی کوچک محیطی» به پایان رسانده است.

همکاری با آکادمی علوم چین، در چارچوب تفاهم‌نامه‌ای شکل گرفت و فراخوان اول آن در سال ۱۳۹۵ در سه زمینه علمی فناوری نانو، علوم شناختی، انرژی‌های تجدیدپذیر منتشر شد. فراخوان‌های دیگر هم در راستای فعالیت‌های پژوهشی مشترک میان محققین ایرانی و محققین آکادمی علوم چین در قالب «پروژه‌های تحقیق و توسعه مشترک» و «برگزاری کارگاه‌های مشترک» اجرایی شده است.

یکی از این همکاری‌های بین‌المللی تحت عنوان صندوق علمی راه ابریشم، طرحی است که علیرضا قاسم‌پور، استاد تمام و عضو هیئت علمی با عنوان «مطالعه دو‌گانه ام ار آی-اسپکت برای تومور‌های اسیدی کوچک محیطی» به پایان رسانده و در این راه از حمایت بنیاد ملی علم ایران نیز بهره برده‌است.

این محقق و پژوهشگر درباره این طرح توضیح داد: مشکل عمده تومور‌های سرطانی دیده‌شدن آن‌ها است. در این تحقیق سعی کردیم با ساخت لیگاند‌هایی با پایه فلزی (Gd) در ابعاد نانوذرات بتوانیم با تزریق این مواد سرطانی به موش‌های مبتلا به سرطان، سبب تشدید افزایش شدت ام ار آی شده و از سوی دیگر داده‌های به‌دست آمده با تکنیک MALDI-TOF-MS را مقایسه کنیم.

وی ادامه داد: ساخت لیگاند جاذب برای ، بررسی افزایش شدت MRI، مطالعه MALDI-TOF-MS این نمونه‌ها از جمله فعالیت‌هایی بود که در این پژوهش انجام شد.

قاسم پور درباره تجربه همکاری با چین توضیح داد: در ابتدای شروع به کار، همکار چینی هم، همزمان فعالیت را شروع کرد اما متأسفانه در ادامه راه، همکار چینی از ادامه تحقیقات، سرباز زد و عملاً این طرح فقط توسط تیم ایرانی انجام شد.

وی اضافه کرد: در چین برخلاف ایران، بودجه این تحقیقات، همان ابتدا به صورت کامل پرداخت می‌شود حال آنکه بنیاد ملی علم ایران با پیش‌روی هر مرحله از تحقیق و پژوهش، مبالغ حمایتی خود را واریز می‌کند. همین موضوع باعث شد تا همکار چینی که تمامی مبالغ هزینه‌ای برای این پروژه را در ابتدای تحقیقات دریافت کرده بود، دیگر پاسخگوی انجام کار نبود.

این محقق و پژوهشگر در ادامه بیان کرد: برای پیگیری روند انجام تحقیقات، سفری هم به چین داشتم اما متأسفانه تیم چینی پاسخگویی مناسبی نداشتند و در نتیجه این طرح را به تنهایی پیش بردم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: این موضوعات، از چالش‌های موجود در انجام این تحقیق بوده است اما با تمامی این مشکلات توانستم طرح را در مدت زمان معین و به بهترین وجه به نتیجه برسانم.