دریافت مجوز FDA برای رابط نانویی که به درمان پارکینسون کمک می‌کند

شرکت اینبرین نروالکترونیکس (INBRAIN Neuroelectronics) از دریافت مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا برای یکی از محصلولات خود خبر داد. این محصول، پلت فرم مدولاسیون شبکه هوشمند مبتنی بر گرافن است که به عنوان یک روش کمکی برای درمان برخی بیماری‌ها نظیر پارکینسون قابل استفاده است.

سیستم اینبرین نروالکترونیکس از گرافن به دلیل خصوصیات الکتریکی و مکانیکی آن استفاده می‌کند که برای نوآوری‌های حوزه عصبی ایده آل است. فناوری پلت فرم عصبی اینبرین نروالکترونیکس وضوح سیگنال فوق العاده بالا را امکان‌پذیر می‌کند و از نرم‌افزارهای یادگیری ماشین بهره‌ می‌گیرد تا نشانگرهای زیستی درمانی خاص را رمزگشایی کند و با این کار روش درمانی عصبی سازگار و متمرکز ارائه دهد که در آن شبکه عصبی دوباره متعادل و بالانس می‌شود.

دن گنانسانیا، رئیس امور بالینی عصبی اینبرین نروالکترونیکس می‌گوید: «دریافت مجوز FDA، پتانسیل سکوی عصبی اینبرین نروالکترونیکس را برای بهبود بیشتر زندگی بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون نشان می‌دهد. ما مشتاقانه منتظر همکاری با سازمان غذا و دارو هستیم تا این پیشرفت مهم را به مرحله استفاده بالینی برسانیم.»

دن گنانسانیا می‌گوید: «رابط‌های فعلی مغز و کامپیوتر، به دنبال تحریک عمیق مغز هستند که یک روش درمانی موفق برای درمان بیماری پارکینسون است. با این حال، این رابط‌ها با محدودیت‌هایی نظیر اندازه نسبتاً بزرگ و محدودیت دقت روبرو هستند که آنها را برای هدف قرار دادن ساختارهای عمیق کوچک و وضوح مکانی بالا محدود می‌کند.»

کارولینای آگولار، مدیرعامل و بنیان‌گذار اینبرین نروالکترونیکس می‌گوید: «ما پیش‌بینی می‌کنیم این فناوری برای درمان سایر بیماری‌ها نیز قابل استفاده باشد.»

فن‌آوری‌های زیست پزشکی مبتنی بر گرافن مزایای بی‌شماری را در مقایسه با راه‌حل‌های موجود مبتنی بر پلاتین ارائه می‌دهند. در مرحله اول، گرافن به طرز چشمگیری نرم و بسیار انعطاف‌پذیر، شبیه به پوست الکترونیکی است و امکان تماس بهینه با سطح مغز را فراهم می‌کند. علاوه بر این، گرافن توسعه حسگرهای مینیاتوریزه مغز، تا ۱۰،۰۰۰ برابر کوچکتر از حسگرها مبتنی بر پلاتین را امکان‌پذیر می‌کند. این روند باعث کاهش تهاجمی شدن می‌شود و می‌تواند به جلوگیری از عوارض جانبی ناخواسته کمک کند.

وضوح بالا در رابط‌های شرکت اینبرین نروالکترونیکس از دیگر مزیت‌های مهم این فناوری است. دستگاه‌های گرافنی این امکان را برای رمزگشایی سیگنال‌های عصبی در چگالی بالا و وضوح فوق‌العاده بالا فراهم می‌کند. این قابلیت تا محدوده فرکانس‌هایی که فلزات نمی‌توانند به آن برسند گسترش می‌یابد و از این طریق نشانگرهای عصبی جدید را کشف می‌کند.

زیست‌سازگاری و سمیت فناوری شرکت اینبرین نروالکترونیکس در شرایط آزمایشگاهی و داخل بدن مورد آزمایش قرار گرفته است. در مطالعات مربوط به مدل‌های حیوانات، این فناوری با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است و انتظار می‌رود آزمایشات بالینی به زودی آغاز شود. در نهایت، یک هدف طولانی مدت برای مهندسان شرکت اینبرین نروالکترونیکس، بررسی چگونگی استفاده از این فناوری برای توانبخشی بیماران مبتلا به بیماری‌هایی مانند پارکینسون، صرع و اختلال در گفتار است.