عرضه فرمولاسیونی که عملکرد واکسن‌های mRNA را تقویت می‌کند

شرکت دیفنس تراپیوتیکس (Defense Therapeutics) که در حوزه زیست‌داروها در کانادا فعالیت داشته و در زمینه توسعه واکسن‌های مربوط به سیستم ایمنی بدن تحقیقاتی زیادی داشته است، اعلام کرد که راهبرد کپسوله‌سازی این شرکت برای تولید نانوذرات لیپیدی موسوم به Accum®-mRNA نتایج مثبتی در پی داشته است. این نانوذرات نسبت به نانوذرات لیپیدی حاوی mRNA دو برابر آنتی‌بادی بیشتر تولید کرده است. این نتایج دلیل قانع‌کننده‌ای برای تداوم کار روی این نانوذرات بوده و می‌تواند به بهینه‌سازی و تجاری‌سازی این فناوری ختم شود.

این تحقیقات درون‌تنی دو هدف عمده را دنبال می‌کند: آزمایش فرمولاسیون‌های متعدد نانوذرات لیپیدی و مقایسه پاسخ ایمنی ناشی از آنها با mRNA استاندارد.

این گروه تحقیقاتی در حین بررسی انواع مختلف فرمولاسیون‌ها و ترکیبات و آزمایش آنها روی حیوانات مختلف، دریافتند که یکی از فرمولاسیون‌های نانوذرات لیپیدی حاوی Accum® اثربخشی بالاتری نسبت به گروه‌های دیگر دارد.

پلوف، مدیرعامل دینفس تراپیوتیکس می‌گوید این فرمولاسیون نانویی تأثیر زیادی در پاسخ ایمنی بدن دارد. این شرکت قصد دارد تا آزمایش‌های بالینی بیشتری را طراحی کند، هر چند در حال حاضر روی انواع غلظت‌های مختلف نانوذرات لیپیدی تمرکز دارد. پس از شناسایی دوز بهینه، یک مطالعه اعتبار سنجی در موش‌های مبتلا به سرطان برای آزمایش توان درمانی آنها انجام می‌شود. در این آزمایش، درون بدن حیوانات تومور جامد قرار داده می‌شود که یک آنتی ژن ویژه را تولید می‌کند. این موش‌ها در دو گروه تقسیم شده و روی آنها واکسیناسیون ابتدایی و در گروهی نیز  واکسیناسیون با فناوری توسعه یافته در این پروژه انجام می‌شود.

ACMAM® در کاربردهای مختلفی از جمله روش‌های واکسیناسیون مبتنی بر پروتئین و سلول مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج نشان داده است که قدرت درمانی آنها را به میزان قابل توجهی تقویت می‌کند. بنابراین این شرکت متقاعد شده است که ACCUM® با افزایش یکپارچگی ساختاری مولکول، پایداری مولکول‌های mRNA را افزایش می‌دهد و باعث افزایش تجمع زیستی و کارآمدی آنها در سلول‌های هدف می‌شود که این ویژگی‌های منجر به واکنش ایمنی قوی‌تر شده است.

پیش بینی می شود بازار درمانی mRNA تا سال ۲۰۳۲ به حدود ۱۳۷٫۵۹ میلیارد دلار برسد و با توجه به تحقیقات مقدماتی، با نرخ رشد سالانه ۱۳٫۲ درصد از ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۲ رشد کند.

هسته اصلی پلتفرم درمانی دیفنس تراپیوتیکس، فناوری Accum® است که تحویل دقیق آنتی ژن‌های واکسن یا ADC به شکل دست نخورده آنها به سلول‌های هدف را امکان‌پذیر می‌کند. در نتیجه، می‌توان در برابر بیماریی مانند سرطان و بیماری‌های عفونی از آنها استفاده کرد.